Guarana: Má účinky na lepší soustředěnost a imunitu

Máte nedostatek energie a potýkáte se s nesoustředěností? Pak je docela možné, že řešíte tento problém kávou. Na její dlouhodobé pití si ale může lidské tělo zvyknout. A proto je nutné denní dávku kofeinu neustále zvyšovat. Nemohla by tedy být lepším řešením rostlina guarana?

Kofein je látka, která má stimulační vliv na mysl i na tělo. Problém kofeinu ale může spočívat v tom, že si na něj lidské tělo vypěstuje návyk. Navíc, káva navodí příval energie. Který ale po určitém čase stejně rychle opadá. 

Káva ale není jediný stimulant, který nás dovede povzbudit k podávání lepších výkonů. Stejně dobrý, ne-li o něco lepší účinek má Paulinie nápojná. Říkáte, že jste o této rostlině nikdy dříve neslyšeli? Pak vězte, že jde o nám všem dobře známou guaranu.

Víte, co vše vám může tato rostlina nabídnout?

co je to guarana

Co je to guarana?

Guarana je keř, či malý strom, který má původ v Jižní Americe. Její domovina je ve Venezuele a v severní Brazílii. Zajímavé je na ní to, že obsahuje složky, které mají vliv na lidskou nervovou soustavu. Původní uživatelé guarany této rostlině připisovali magické účinky. Také se hodně používala v lidovém léčitelství. Dokonce se ke guaraně vztahuje pověst o božském dítěti, které zabil had. Jeho oči pak následně přispěly ke vzniku první guarany.

Guarana a její účinky

V jedné z předchozích vět jsme se zmínili o tom, že guarana má pozitivní účinky na lidský organismus. Ale jaké?

Nejčastěji se jí připisuje schopnost:

  • Zmírňovat únavu
  • Podporovat koncentraci
  • Podporovat učení
  • Podporovat hubnutí
  • Přispívat k normálnímu stavu trávení
  • Zmírňovat bolest
  • Podporovat normální stav pokožky
  • Posilovat imunitu
guarana účinky

Někteří lidé jsou ale na účinky guarany citlivější. Také zvýšená konzumace guarany v jeden moment může vést k různým přechodným problémům. Nejběžněji se u lidí projevuje nespavost, neklid nebo zrychlený tlukot srdce.

Guarana je přírodním zdrojem kofeinu

Guarana obsahuje kofein. To znamená, že má stimulační a povzbuzující účinky. Takže se budete cítit o něco nabuzenější a schopnější se na něco déle soustředit. Dále v guaraně najdeme theobromin, který se nachází i v kakau, nebo v čokoládě. Známé jsou nám i třísloviny, které obsahuje hroznové víno, saponiny a katechiny.

kofein guarana

Jak správně užívat guaranu

Poměrně oblíbený je prášek z guarany. Také se z ní ale dělají speciální povzbuzující čaje. A přítomná je i v doplňcích stravy.

Jelikož jde o stimulant, který může ve větší míře způsobit nervozitu, úzkosti a další nepříjemné jevy, je důležité na začátku otestovat, jaká pro vás bude optimální dávka. Tu by měl uvádět výrobce, ale je možné ji dle svého uvážení ještě o něco snížit. Pokud budete guaranu dobře snášet, můžete ji navýšit tak, jak se píše v návodu. Dávkování bychom rozhodně nepřekračovali.

jak užívat guaranu

Guarana není vhodná pro děti, pro těhotné a pro kojící ženy. O jejím užívání by se měli poradit s lékařem i lidé, kteří trpí úzkostmi, nespavostí nebo chorobami kardiovaskulárního systému. (Vzhledem k tomu, že může zvýšit tep, hrozí riziko nečekaných potíží.) U ostatních skupin je guarana považována za bezpečnou.

Pokud přemýšlíte, že guaranu zařadíte do své životosprávy a zároveň u toho pomýšlíte na posílení imunitního systému, vyzkoušejte dlouhodobé užívání vícesložkového doplňku stravy NOVIRUS®, který se nebojí cílit na několik věcí najednou.