Co pomáhá na kašel a jaké jsou jeho druhy?

Dlouhotrvající kašel má negativní dopad na kvalitu našeho života. Zatímco alergický kašel může přetrvávat jen během určitého ročního období, někdy se kašlem trápíme téměř celý rok. Dá se rýma a kašel porazit? A pokud ano, jak?

Není kašel, jako kašel. Alespoň to by řekl lékař, který se jím profesně zabývá. Kašel v noci může mít totiž úplně jinou příčinu než kašel, během kterého vykašláváme zelené a žluté hlenovité chuchvalce. Jednoduše řečeno, poznat, který typ kašle vás osobně trápí, sice není až tak složité, ale je věda najít jeho správný spouštěč.

Jelikož kašel může mít negativní vliv na inkontinenci (zvlášť u starších osob, nebo u lidí s oslabeným pánevním dnem), nebo na činnost svalů, které pak mohou v důsledku nadměrného zatížení začít bolet, podíváme se na jednotlivé druhy kašle a na způsoby, jak si od některých jeho typů trochu ulevit.

druhy kašle

Druhy kašle

Podle slov internetové encyklopedie je kašel hlasitý výdechový manévr. A musíme s ní souhlasit. Jen si vzpomeňte, jak trapně jste se naposledy cítili, když jste se rozkašlali během zkoušky, nebo čekání na úřadě. Jde ale o přirozenou reakci těla, které se snaží o uvolnění dýchacích cest, ve kterých se nachází cizorodé těleso. Jak už bylo řečeno výše, neexistuje jenom jeden jeho typ. Proto je důležité, abyste ho začali co nejdříve řešit. Pro jistotu.

Suchý kašel

Suchý kašel, nebo také neproduktivní kašel, je způsob kašle, během kterého pacient nevykašlává hlen. Jeho příčiny jsou různé. Někdy krátkodobé, jindy jsou způsobené jinou nemocí.

Možným spouštěčem suchého kašle může být:

  • Alergie
  • Reflux
  • Astma
  • Postnasální kapání
  • Virová infekce

Samozřejmě, nelze vyloučit, že dojde ke krátkodobému podráždění dýchacích cest. V takovém případě může být na vině vliv okolního prostředí. (Neobvyklé není například kašlání kvůli kouři, prachu…) I přesto byste se ale měli nechat zkontrolovat u odborníka, protože nelze vyloučit kolaps plic, nebo dokonce rakovinu plic. Jelikož jde o velmi vážné stavy, je lepší se ujistit, že vám nehrozí nebezpečí.

suchý kašel
vlhký kašel

Vlhký kašel

Vlhký, produktivní kašel, je opakem suchého kašle. Pacientovi se během něj obvykle uvolňuje z dýchacího ústrojí hlen. Může se stát, že jde o produkt infekce horních cest dýchacích. Také ale můžete mít zápal plic, či bronchitidu, která je poměrně častá u menších dětí. Pro jistotu se ale nechte zkontrolovat, jestli netrpíte chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN).

Dávivý kašel

Ačkoliv tento termín často používáme, ve skutečnosti se nejedná o druh kašle. Ve své podstatě může jít o alergický, suchý ale i vlhký kašel. Respektive, o jeho záchvat, který je někdy dost náročné udýchat.

dávivý kašel
černý kašel

Černý kašel

Jedním ze strašáků každého z nás je černý kašel. Jde o velmi vážné onemocnění, které je způsobené bakteriální infekcí. Ta způsobuje velmi silné záchvaty kašle, které mohou dost významně omezit přívod vzduchu do těla. Pro oslabené jedince a děti může být černý kašel dokonce i smrtelný.

Že máte vy, nebo vaši blízcí vážný problém poznáte podle toho, že má kašlající člověk namodralou kůži. Nejčastěji okolo úst. Typické je i zvracení, dehydratace a nízká horečka. Děti s černým kašlem by měly podstoupit profesionální hospitalizaci v nemocnici. K léčbě se nejčastěji používají antibiotika. Jedním ze způsobů obrany proti němu je vakcinace.

Kašel v noci

V noci bychom měli nerušeně spát. A nikoliv kašlat. Co když si ale nemůžete pomoci? Pokud jde o dlouhodobý problém, nelze vyloučit vliv virové infekce, či astmatu. Mezi další možné příčiny tohoto problému zahrnujeme i již výše zmíněné postnasální kapání (hlen z nosu v krku odkapává do spodních dýchacích cest), iritant z okolního prostředí (třeba prach, peří nebo plíseň) či výše zmíněný černý kašel. V tomto případě se jedná ale spíše o vzácnost.

kašel v noci
co pomáhá na kašel

Co pomáhá na kašel?

Co na kašel pomáhá je tak trochu hlavolam, se kterým si často poradí jen lékař. Zvlášť, pokud se ukáže, že máte CHOPN, rakovinu plic, astma nebo nějakou náročnou bakteriální infekci, se kterou něco svedou jen antibiotika. V takovém případě pomůže jen zahájení léčby (v případě rakoviny terapie), či léky na kašel, které jsou vydávané na předpis. Určitě vás ale bude zajímat, jak na kašel šly naše maminky a babičky. Zvlášť, pokud šlo například o obyčejnou náchladu.

Bylinky na kašel

V době, kdy ještě neexistovaly moderní léky se museli naši předkové plně spolehnout na prostředky, které jim nabízela příroda. Proto se nám do dnešních dnů zachoval poměrně rozsáhlý seznam bylinek, které lze na mírný kašel použít.

Namátkou bychom mohli vybrat:

  • Tymián
  • Zázvor
  • Jilm plavý

V krajních případech funguje i cibule na kašel. Stačí ji dát nakrájenou do hrnku a zakápnout několika kapkami kvalitního medu. Ačkoliv se nejedná o nejlahodnější věc na světě, někomu tento trik skutečně pomáhá.

bylinky na kašel
kapky a sirup na kašel

Kapky a sirup na kašel

Samozřejmě, dalším řešením je, že půjdete do lékárny a s lékárníkem se poradíte o nasazení kapek a sirupů na kašel. Tuto metodu nejčastěji praktikujeme u malých dětí, které nemohou užívat výrobky pro dospělé. (Případně bojují s pro ně nepříjemnou chutí. Což zná každý rodič, kterému dítě prskalo lék z pusy.) Aby bylo všechno v pořádku, nechte si poradit dávkování. A také se informujte, zda zakoupený výrobek nemá kontraindikace k jiným léčivům, které berete.

Babské rady na kašel

Zkusit můžete například speciální čaj na kašel. Je jedno, jestli cibulový, nebo bylinný. (Hodně lidí nedá dopustit dokonce ani na kurkumu.) Dá se ale říct, že pomůže jakýkoliv z nich. Zvlášť, pokud je příjemně teplý. Pití teplého čaje zahřeje dutiny a dýchací cesty. Což může pomoci s odkašláváním hlenu. Také dojde k hydrataci tkání a ke zmírnění bolesti během polykání. V neposlední řadě podpoříte činnost ledvin, které efektivněji odplaví škodliviny z těla.

Dalším tipem, který můžete vyzkoušet, je zvlhčovač vzduchu. Hodně lidí si pochvaluje i inhalaci teplé páry. Je ale nutné pod ručníkem nesetrvat příliš dlouhou dobu. U malých dětí je navíc nutné zajistit bezpečnost. Jinak hrozí opaření, nebo jiná nežádoucí nehoda.

Nejlepší ale samozřejmě je, pokud kašlat vůbec nebudete. Toho lze docílit jedině tak, že budete dodržovat základy hygieny, nebudete se setkávat s nemocnými lidmi a budete dlouhodobě posilovat imunitní systém. S tím vám může pomoci vícesložkový doplněk stravy NOVIRUS®, který obsahuje jak vitamíny, tak bylinky.