Jak na očistu organismu a jaké jsou její výhody

Venku se začíná oteplovat, což vede k tomu, že máme lepší náladu a cítíme se naplnění novou energií k životu. Právě v tomto období se hodí přemýšlet o jarní očistě organismu, která vás zbaví všeho zlého a vybaví vás vitamíny, stopovými prvky a minerálními látkami, které vám během zimy chyběly. Jak se ale pustit do detoxikace organismu bezpečně a správně?

Detoxikaci a očistu organismu máme většinou spojenou se speciálními skupinami, které se zabývají jógou, nebo jiným spirituálním životním stylem. Pravda, něco na tom bude, ale s několika cílenými změnami si ji můžete dopřát toto jaro, nebo třeba na podzim (záleží, kdy tento článek čtete) i vy. Bez toho, aniž byste hladověli, nebo vás po absolvování kúry čekal demotivační jojo efekt, který se na vás přilepí ve chvíli, kdy své tělo týráte dietami s drastickým omezením kalorického příjmu.

Nyní se však už nebudeme dále zabývat chozením okolo horké kaše a pustíme se do toho.

co je to očista organismu

Co je to očista organismu

Jarní, nebo podzimní očista organismu je termín, který pracuje s myšlenkou, že se v našem těle shromažďují nepotřebné, nebo dokonce potenciálně nebezpečné látky, které mohou ovlivnit naši kondici a zdraví. Některé očistné programy také slibují, že díky jejich dodržování shodíte přebytečná kila

Není ale očista organismu, jako očista organismu. Každý z nás by měl preferovat zdravý životní styl, který umožní tělu správné fungovat. Oproti tomu, i když může být dvou, nebo třítýdenní popíjení šťáv, džusů a polévek na první pohled atraktivní, ve skutečnosti jde o hazard, který může skončit podlomeným zdravím, nebo dokonce i kolapsem. Jde tedy o to, abychom k očistě přistupovali s mírou a rozumně.

Kdy o ní přemýšlet?

Nejlepším obdobím pro změnu životního stylu je jaro, které nás všechny inspiruje k tomu být lepší už jen tím, že všechno okolo nás roste a kvete. (Velký podíl na tom mají i delší dny a hezčí počasí.) A má to svůj důvod. Na jaře se pomalu setkáváme se sezónními druhy čerstvé zeleniny a také můžeme využít pozitivní vliv některých bylinek. (Jako je třeba kopřiva.) Druhým strategickým obdobím je podzim, během kterého se připravujeme na temné a chladné dny a chceme se bránit tomu, aby se u nás zabydlela nějaká nemoc, nebo viróza. Opět jde o období, během kterého se k nám na stůl dostávají sezónní plodiny, se kterými se vyplatí začít trochu pracovat. (Jablka, hrušky, švestky, dýně…)

způsoby očisty organismu

Způsoby očisty organismu

K očistě těla lze přistoupit několika různými způsoby. Úplně nejlíp ale uděláte, pokud se je rozhodnete všechny spojit. Už minimálně jenom kvůli tomu, že čím víc toho pro sebe uděláte, tím rychleji na sobě pocítíte účinek.

Bylinky pro očistu těla

Asi úplně nejoblíbenější formou detoxikace těla je používání bylinek. Některé z nich podporují činnost jater, další jsou známé kvůli tomu, že čistí krev a jedna z mnoha dalších jejich kategorií přispívá k optimální činnosti vylučovacího ústrojí. (Což se hodí, protože kvůli nadbytku soli se může v našem těle kumulovat voda.)

Mezi tradičně používané bylinky v tomto ohledu patří:

  • Pampeliška
  • Koriandr
  • Kopřiva
  • Lékořice
  • Zázvor
  • Kozlík lékařský
  • Ostropestřec mariánský
  • Lopuch
  • Kořen rebarbory
  • Jalovec

A mnoho dalších rostlin, se kterými se běžně setkáváme buď na naší zahradě, nebo na louce někde u lesa, či v parku.

S bylinkami se ale nevyplatí příliš experimentovat. Zvlášť, pokud dlouhodobě užíváte léky, jejichž účinek by mohly narušit, nebo trpíte nějakou závažnou chorobou. (Například onemocněním ledvin atd.) Nejmoudřejší je, pokud se o svém záměru poradíte se svým lékařem. Případně vsaďte na zázvor, koriandr a kopřivu, u kterých existuje (například v porovnání s jalovcem) menší pravděpodobnost, že vám nějak ublíží. Pokud se v bylinkách nevyznáte, nepokoušejte se je kombinovat.

bylinky pro očistu těla
očista organismu vodou

Očista organismu vodou

Co vám rozhodně prospěje je i zvýšený pitný režim, který zlepší hydrataci vnitřních orgánů (čímž dojde k jejich lepší aktivaci) a zároveň odplaví nepotřebné látky prostřednictvím moči. Ta se vytváří tak, že ledviny filtrují škodliviny z krve, takže je jednoznačně dobré je v tomto jejich úkolu trochu podpořit.

Ideální je čistá neslazená voda, kterou můžete ochutit ovocem, nebo citronem a mátou. Pokud vám tato forma nevyhovuje, nebo je vám zima, uvařte si šálek zázvorového, nebo zeleného čaje. (Sladké ovocné čaje jsou dobré na chuť, ale pro účely detoxikace se nehodí.)

Upravený jídelníček

Aby byl efekt očisty těla co největší, myslete na to, co během dne jíte. Nemá smysl se prolévat vodou a užívat doplňky stravy s bylinkami, když si pak na talíř položíte smažené brambůrky plné tuku, nebo kus dortu. Místo toho si vezměte do ruky látkovou tašku, nebo košík a běžte do lokální prodejny zeleniny, nebo na trh. (Případně do specializované farmářské prodejny, pokud ji máte někde poblíž.) Tam nakupte cibuli, česnek, zelené listové saláty, borůvky a jahody….a další barevné ovoce a zeleninu.

Zdrojem kvalitních proteinů je libové maso. Vhodná je i umírněná konzumace vajec a mléčných výrobků s vyšší preferencí těch zakysaných. Také nezapomínejte na luštěniny, které jsou plné rostlinných bílkovin a vlákniny.

detox organismu upravený jídelníček

Výhody očisty organismu

Hodně lidí si to neuvědomuje, ale očista je skvělou příležitostí k tomu, abychom si osvojili zdravější životní styl, kterého se budeme držet i po skončení programu. Což může vést k tomu, že snáze (a hlavně zdravěji) zhubneme přebytečná kila, se kterými se trápíme už od předchozích Vánoc. Nový životní styl nám může přinést i mnohem lepší pocity a větší chuť do života.

výhody očisty organismu

Podporuje zdraví a posiluje imunitu

Když orgány pracují tak, jak mají a tělo má dostatek všech látek, které potřebuje, pravděpodobně se to odrazí na vašem zdravotním stavu. Nejen, že budete méně nemocní, ale také můžete předejít vzniku některých civilizačních chorob. Jako jsou třeba nemoci kardiovaskulárního systému, nebo cukrovka. Samozřejmě je ale dobré se nespoléhat jen na to, co našemu tělu dáváme. Dobrý vliv na něj má i pravidelná fyzická aktivita, spánek, alkoholová a nikotinová abstinence a v neposlední řadě preventivní péče, kterou zajišťuje váš praktický lékař ve spolupráci s dalšími specialisty.

Pokud vás tento návod inspiroval, ale nevíte, jak byste měli se svou změnou začít, zkuste dlouhodobé užívání přírodního doplňku stravy Novirus, který obsahuje bylinky a vitamíny, jejichž příjem vaše tělo ocení. Když pozvolna přidáte i další kroky očistného programu, sami sebe překvapíte tím, jak je vám po určité době lépe.

Silnější imunitní systém za jakéhokoliv počasí