Ženšen pravý: Životabudič, který vám dodá energii na celý den

Řada lidí trpí nízkou úrovní energie. Nejen kvůli nedostatku spánku, který způsobuje spánkovou deprivaci. Ale také kvůli vysokému pracovnímu nasazení, či vyššímu věku. Jelikož na kávu si může tělo zvyknout, zkuste vsadit na ženšen pravý.

V současnosti je velice těžké udržet si energii, vitalitu a optimismus až do vysokého věku. Když jsme mladí, trápí nás hodiny učení, které často trvá až do noci. Ráno zase vstáváme do práce. Pak přijdou děti, které hodně nocí propláčou. A pak už jsme staří, unavení a z našeho úhlu pohledu často úplně odepsaní. 

Hodně lidí řeší tyto krizové situace několika šálky kávy denně. To ale není vždycky dobré řešení. Káva může dráždit žaludek citlivějších lidí. Tělo si na účinky kofeinu navíc může zvyknout. A nadměrné zvyšování dávky se nedoporučuje. Protože příliš mnoho kávy otevírá dveře kardiovaskulárním potížím. U energetických nápojů je to obdobné.

Co vám ale může nabídnout ženšen pravý?

co je to ženšen pravý

Co je to ženšen pravý

Ženšen pravý je rostlina, která obsahuje drogu, která má vliv na lidský organismus a psychiku. Nejčastěji se tento životabudič používá v Asii. Pozvolna si ale ženšen pravý našel místo i v západní kultuře. Vzhledem k tomu, že se používá v lidovém léčitelství, někteří odborníci se ho rozhodli podrobit výzkumu. V současné době už izolovali přes 70 různých druhů saponinů.

Další druhy ženšenu

Ženšen není jenom jeden. Existuje i několik jeho dalších druhů. I ony ale mají využití v lidové medicíně.

Ženšen pětilistý

Ženšen pětilistý (gynostema pětilistá) je rostlina, jejíž původ je v oblasti jižní Číny. I přes její lidové označení ženšen klasickým ženšenem ve skutečnosti není. S tím pravým totiž nemá společného vůbec nic. Dokonce nemá ani stejně velký obsah saponinů. (V mnoha zdrojích je informace o jejich vyšším zastoupení v ženšenu pětilistém mylná.) Obsahuje ale jiné látky, které z ženšenu pětilistého dělají svébytnou léčivku. Říká se o něm, že má pozitivní vliv na činnost srdce, či na hladinu cholesterolu v krvi.

druhy ženšenu
ženšen korejský pětilistý

Ženšen korejský

Korejský ženšen patří k ženšenu pravému. Roste v divoké přírodě a není vůbec snadné se s ním setkat. Z toho důvodu se cíleně pěstuje na farmách. Díky tomu můžeme těžit z jeho pozitivních účinků, které v mnoha ohledech předčí klasický pravý ženšen.

Ženšen pravý a jeho účinky

Pořád jsme si ale neřekli, jaké má ženšen pravý účinky. Proto se na ně podíváme trochu blíže.

Ženšenu pravému se připisuje schopnost:

  • Zvyšovat úroveň energie
  • Zlepšovat kognitivní funkce
  • Bojovat proti infekcím
  • Podporovat zdravou erekci
  • Přispívat k normální hladině krevního cukru
účinky ženšenu

Jak užívat ženšen?

Ačkoliv má ženšen zajímavé účinky, není radno to s ním přehánět. Pokud si ho vezmete moc, nebo máte zvýšenou citlivost, mohou se u vás projevit jeho vedlejší účinky. Mezi ně patří bolest hlavy, nespavost, nervozita, zvýšený srdeční tep nebo kožní reakce. Také se nedoporučuje lidem, kteří užívají antidepresiva, léky na ředění krve, na vysoký tlak či cukrovku.

Ženšen do své životosprávy můžete zařadit ve formě doplňků stravy. Dále se z něj dělá prášek, nebo čaj. Vitalitu a úroveň energie ale podpoříte i tím, že si vyberete vícesložkové doplňky stravy na přírodní bázi. Mezi ně patří i kvalitní doplněk stravy Novirus.cz, který podpoří nový příval energie, která je důležitá ke stabilním psychickým i fyzickým výkonům.

Silnější imunitní systém za jakéhokoliv počasí