Únava a vyčerpání organismu – Proč k tomu dochází?

Únava a vyčerpání organismu jsou našimi každodenními společníky, kteří nepromarní jedinou příležitost o sobě dát vědět. Což není nejen motivující, ale také to není ani trochu zdravé. Když budete tento stav ignorovat, můžete se dopracovat až k totálnímu vyčerpání organismu. Ale co dělat? Je proti tomu nějaký lék?

Vyčerpaný organismus rozhodně není náš kamarád. Své o tom vědí lidé, kteří trpí chronickým únavovým syndromem. (Který stále řada z nás, včetně odborníků, považuje za lenost a simulaci.) Případně lidé, kteří měli pocit, že zvládnou všechno a nakonec skončili v nemocnici. Nebo hůře, s nějakou civilizační chorobou, jako je třeba rakovina.

Jelikož to nezní ani trochu povzbudivě, je pro nás všechny důležité vědět, jak poznat psychické vyčerpání a jak se před ním chránit. Kromě toho, že se to odrazí na vaší vůli žít a něco podnikat se to pozitivně projeví i na tom, že budete mnohem méně nemocní.

Už jen kvůli těmto benefitům se rozhodně vyplatí něco změnit. Nemyslíte?

projevy vyčerpání organismu

Nejčastější projevy vyčerpání organismu

Vyčerpání organismu souvisí s mnoha faktory, z nichž některé máme tu moc ovlivnit. Záleží tedy na tom, jak moc jsme svědomití a pozorní. Samozřejmě, únava a vyčerpání po dlouhém dni jsou jevy, které lze považovat za naprosto normální. Jde o způsob, jakým nám tělo dává vědět, že se máme šetřit a jít ideálně spát. Rozhodně ale není normální, pokud se cítíte vyčerpaně celý den už od rána. Zpozornět byste měli i v případě, že se cítíte špatně každý den. Nebo po delší část roku. Jedním z dalších znaků, na které si dávat pozor je i nechuť k životu a nízká motivace něco dělat.

Psychické vyčerpání

Psychické vyčerpání hodně ovlivňuje to, s jakými se potkáváme lidmi, kolik si toho nakládáme a také na tom, jaké události se právě odehrávají v našem životě.

Pocity únavy, vyčerpání a z toho plynoucí marnosti může ovlivnit:

  • Deprese
  • Úzkost
  • Vysoké pracovní nasazení
  • Stres
  • Rozvod, úmrtí, dluhy a další negativní životní změny
  • Nespokojenost v práci
  • Vysoký tlak na výkon (záchranná služba, školství, manažer krizových situací…)
  • Nízká kvalita vaší sociální sítě
  • Vyrovnávání se s vážnou chorobou

Mnoho lidí vnímá negativně i změny, které se odehrávají ve vztahu a rodině po narození dítěte. A to i přesto, že to většina lidí považuje za pozitivní životní milník.

psychické vyčerpání
fyzické vyčerpání

Fyzické vyčerpání

Celkové vyčerpání organismu může mít na svědomí i fyzické vyčerpání těla. Asi není třeba dodávat, že za něj může dlouhodobě zvýšená fyzická aktivita s nedostatečnou výživou a minimem odpočinku.

Také ale může být odrazem:

  • Nedostatečné fyzické aktivity
  • Nudy
  • Nadměrné spavosti, či naopak nespavosti
  • Onemocnění štítné žlázy
  • Anémie
  • Poruch příjmu potravy
  • Rakoviny
  • Cukrovky
  • Onemocnění ledvin
  • Onemocnění jater

Ale i dalších závažných zdravotních stavů, které je nutné řešit s lékařem. Už jen pro svůj vlastní klid.

Proč k němu dochází

Tohle vše pořád není finální výčet toho, proč se můžete cítit ve svém životě špatně. Negativní vliv na naše tělo a psychiku má nadměrné popíjení alkoholu, kávy nebo energetických nápojů. Dobře vám nebude ani v případě, že užíváte drogy. (Pokud jste závislí, kromě problémů se zdravím se u vás projeví i abstinenční příznaky.)

Mnoho z nás také podléhá perfekcionismu. Máme pocit, že musíme neustále podávat prvotřídní výkony. Takže neváháme strávit spoustu času u jedné drobnosti, kvůli které pak nestíháme nic dalšího. Také jsme na sebe kvůli tomu mnohem přísnější. Takže si nedáme pokoj ani ve chvíli, kdy už jdou kolegové domů. Je tedy dobré se zamyslet nad tím, zda i dobře (a nikoliv perfektně) odvedená práce může splnit svůj účel. Pokud ano, věnujte energii tam, kde to bude mít nějaký smysl. A hrajte si jen s tím, na čem opravdu záleží. (Prezentace projektu pro nového klienta atd.)

proč dochází k vyčerpání organismu

Sami sobě jsme nepřátelé i v tom, že se snažíme všechno stihnout. Máme dvě práce, plně se věnujeme rodině a v noci doděláváme místo spánku resty, na které nám jinak nezůstává čas. Krátkodobě se to dá přežít, ale z dlouhodobého hlediska nám to hodně škodí. Prvním krokem, kterým to můžete změnit je to, že se naučíte říkat jasné “NE”. Díky tomu na vás šéf nepřehodí další projekt a nebudete dělat pracovní úkoly za své vychytralé kolegy, kterým se často jenom do něčeho nechce. Také si zkuste udělat harmonogram, ze kterého vyškrtnete úkoly, které není nezbytně nutné dělat. Místo nich si naplánujte čas pro sebe.

Co pomůže na vyčerpání?

V jednom z předchozích odstavců jsme jemně nakousli téma odpočinku a výživy. A v tomto modulu ho rozvedeme dál. V první řadě si dopřejte alespoň 7 (ale lépe 8) hodin spánku denně. Dobré je zůstat i fyzicky aktivní. I kdyby byla kvůli nedostatku času vaším sportem jenom každodenní procházka. V žádném případě se neodbývejte v jídle. Vaše tělo potřebuje bílkoviny, zdravé tuky, vlákninu a správně zvolené zdroje sacharidů. (Med, celozrnné pečivo, rýže…)

Pokud pro sebe chcete udělat ještě něco dalšího, zkuste dlouhodobé užívání vícesložkových doplňků stravy, které obsahují:

co pomůže na vyčerpání

Některé z těchto látek mají pozitivní vliv na udržení pozornosti a na schopnost se učit. Někteří lidé je taktéž vnímají jako přírodní nakopávače, které jim pokaždé dodají novou energii ke sportu, či k práci. Další bylinky a vitamíny jsou zase klíčové pro normální fungování imunitního systému. Hodí se i kvůli ochraně před oxidačním stresem, který může mít negativní dopady na celkové zdraví.

V případě, že chcete tip na kvalitní doplněk stravy, který se postará o to, abyste měli pravidelný přísun vitamínů a bylinek, vyzkoušejte přírodní doplněk stravy Novirus, který vám pomůže udržet vás na nohou.

Silnější imunitní systém za jakéhokoliv počasí