8 tipů, jak posílit imunitu

Imunitní systém je obranný val našeho těla, který brání rozvoji onemocnění a infekcím. Když funguje správně, jsme zdraví, nebo se rychle vypořádáme s už započatou chorobou. Běda ale tomu, jehož imunita je oslabená nevhodnou stravou a špatným životním stylem! Tipy, jak tohle všechno napravit se dozvíte v dnešním článku.

Kdyby bylo naše tělo hrad, mělo by silné hradby, strážní věže, padací most přes vodní příkop a pěknou řádku vojáků. Útoky obléhatelů by byly buď úspěšně odražené, nebo by k nim vůbec nedošlo. Proč se totiž namáhat, když při pohledu na sílu odporu je jasné, že by útok neměl sebemenší smysl. 

I když se vám bude tento příměr nejspíš zdát jako z říše pohádek, takto to doopravdy funguje. Imunitní systém má několik oddělených složek, které přispívají k tomu, že na nás nic neútočí, nebo jsme schopni nemoc odrazit.

Aby bylo vaše tělo vaším hradem, podíváme se, čím vším ho můžete oslabit, či posílit.

posílení imunity

Imunitní systém

Imunitní systém je soubor obrany, kterou má tělo proti nemocem a infekcím, bez kterého bychom nedovedli přežít. Jeho součástí jsou bílé krvinky, které plní úlohu policistů (či armády, chcete-li). Jejich pohyb zajišťuje lymfatický systém, ale mohou se objevit i v krvi. 


Další složku imunitního systému představuje naše kůže, která nás prostřednictvím potu zbavuje odpadních látek a škodlivin. Také nás chrání před negativními vlivy, které pocházejí z vnějšího prostředí. (Smog, UV záření…) Podstatná část lidské imunity sídlí také ve střevech.

Jak na posílení imunity v 8 krocích

🥦 Strava – zvýšený příjem zeleniny a ovoce

Strava je velmi důležitá pro zdravou střevní mikroflóru. Aby převládaly hodné bakterie nad těmi zlými, dopřejte si co nejvíce čerstvé zeleniny a ovoce. Kromě toho, že tak tělu dáte dostatek vitamínů, minerálů a stopových prvků získá hodně vlákniny, která je klíčová pro zdravé trávení. Nyní je tedy nejlepší čas si dopřát zeleninový, nebo ovocný salát.

zelenina na imunitu

🚵‍♂️ Pohyb a příroda

Možná si myslíte, že pohyb s imunitou nesouvisí, ale opak je pravdou. Vědci zjistili, že i mírné cvičení může napomoci k větší odolnosti vůči infekcím. Nejspíš proto, že se začala zlepšovat schopnost regenerace imunitních buněk. Pobyt v přírodě nám pak doplňuje vitamín D (zvlášť, když svítí sluníčko) a nechává nám proudit čerstvý vzduch do plic. Také se setkáme se špínou a méně závažnými patogeny, které udrží imunitní systém v bdělém stavu.

jak na posílení imunity
spánek a imunita

🛌 Kvalitní spánek

Bylo zjištěno, že lidé, kteří málo spí, mají větší sklon k prodělávání nemocí. Zdá se tedy, že zdravý spánek je pro normálně fungující imunitní systém zcela klíčový. Aby vás nic nerušilo, pořiďte si kvalitní závěsy, nebo masku na oči. Od chrápání protějšku vás pak zachrání špunty do uší.

alkohol a imunita

🥃 Omezení alkoholu a kouření

Pokud našemu imunitnímu systému něco nedělá dobře, tak alkohol a kouření. Alkohol nejen-že zabíjí mozkové buňky, ale také z těla odčerpává důležité živiny. (Nemluvě o tom, jak zatěžuje játra.) V neposlední řadě bere tkáním vodu. Kouření zase vyvolává podráždění dýchacích cest a (spolu s vdechnutými cizorodými látkami) otevírá dveře systémovému poškození a infekcím.

🚰 Pitný režim

To, že je pitný režim důležitý slýcháme na každém rohu. (Někteří se kvůli tomu stali na popíjení vody plně závislí.) Hydratovaný organismus sice nedovede vzdorovat bakteriím, virům a dalším patogenům, se kterými se během dne setká, ale významně přispívá k celkovému zdraví
Nedostatek tekutin negativně ovlivňuje trávení. Také zatěžuje ledviny, které nemohou efektivně odvádět škodliviny z těla. Z toho důvodu byste měli začít sledovat, kolik toho přes den pijete. Zvýšenou pozornost věnujte i skladbě pitného režimu. Nejlepší je obyčejná voda a bylinný čaj. Zcela nevhodné jsou pak energetické nápoje a limonády plné cukru.

pitný režim

🥶 Otužování

Nikdo nemá rád koupání ve studené vodě. Někdy nám ale může být velice prospěšné. Když se tak odhodláte pravidelně činit, tělo se stane méně citlivé vůči chladnějším teplotám a zvládne lépe pracovat. Což vede k tomu, že bude silnější a odolnější.

Ovšem, je potřeba dávat velký pozor, abyste nepřepálili začátek. Pokud nejste na otužování zvyklí, začněte krátkým sprchováním vlažnou vodou a postupem času snižujte teplotu. Začít lze i otužováním nohou a rukou.

otužování na imunitu
echinacea

🌿 Bylinky na posílení imunity

Dalším tipem, který vám pomůže s posílením imunitního systému, je správná volba bylinek. Mezi ty nejoblíbenější patří echinacea, o které se říká, že posiluje imunitní systém a udatně bojuje s již probíhající nemocí. Také má příznivý vliv na krevní tlak a na léčbu infekcí. 
Dalšími užitečnými bylinkami, které mohou nakopnout váš imunitní systém k trochu lepším výkonům jsou ženšen pravý a guarana.

vitamíny na imunitu

🍊 Vitamíny na posílení imunity

Že vitamín C pomáhá posílit imunitní systém, to už všichni víme. Jak si ale stojí vitamín D3? (Ve skutečnosti to není vitamín, ale pre-hormon.) Ten je důležitý pro správné vstřebávání vápníku a fosforu. Kromě toho je klíčový pro zdraví imunitního systému. Podle posledních vědeckých studií má příznivý vliv na léčbu chřipky.

✅ Správné fungování imunitního systému

Z našeho celkového výčtu vyplývá, že aby mohla imunita správně fungovat, potřebuje šetrné zacházení a stálý přísun vitamínů, bylinek, stopových prvků a minerálních látek. Jelikož ne všechny tyto složky lze bezpracně získat z každodenní stravy, určitě se hodí investovat do vícesložkových potravinových doplňků pro posílení imunity. Pak už si jen stačí ověřit, zda ve zdravém těle žije také zdravý duch.

Silnější imunitní systém za jakéhokoliv počasí