Vitamíny na imunitu: Které jsou ty nejlepší?

Všichni se chceme těšit pevnému zdraví. Ne každý ho ale má. Někdo má tu smůlu, že má od narození nevhodně nastavený imunitní systém. V mnohém si ale pod sebou podřezáváme větev my sami. V těle totiž nemáme vitamíny na podporu imunity. Nebo ne v takovém množství, kolik bychom měli. Naštěstí, tento nedostatek se dá celkem rychle napravit. Dnes se podíváme na to, které vitamíny na imunitu jsou ty nejlepší.

Za vitamíny na imunitu pro děti jsme schopni utratit spoustu peněz. Uvědomujeme si totiž, že bez jejich dostatečného přísunu budou děti častěji nemocné. A nebudou v mnoha ohledech prospívat. Zajímavé je ale to, že my dospělí v tomto případě sami sebe šidíme. 

No, jen si zkuste vzpomenout, kdy naposledy jste drželi v ruce jablko, nebo jste si dali k snídani kus citrusového ovoce. Vůbec nemluvíme o tom, že se o vitamíny připravujeme i tím, že jsme neustále ve stresu. Či tím, že kouříme a popíjíme alkohol. (Zvlášť antioxidanty pak mají co dělat a nemusí na takovou nálož vůbec stačit.) Jaký pak asi může být výsledek? Kromě zdravotních problémů se může tento nevhodný životní přístup projevit i na častější nemocnosti, která vás vyřadí na delší dobu z provozu. 

Jelikož ale není nikdy pozdě na to udělat v životě pozitivní změny, mrkneme se na to, které vitamíny v jídelníčku by vám neměly za žádných okolností chybět.

vitamíny na posílení imunity

Jak vitamíny působí na imunitu?

Lidská imunita funguje na základní úrovni skoro sama. Ale jen zdánlivě. Už po narození miminko potřebuje mateřské mléko, které je bohaté na živiny, které podporují rozvoj imunitního systému. V pozdějším věku pak imunitu podporujeme svým životním stylem a stravou.

Vitamíny mají v těle široké spektrum funkcí. Například antioxidanty bojují proti volným radikálům a předčasnému stárnutí. Oba tyto faktory přitom mohou mít na stav imunity negativní vliv. Proto bychom měli dávat tělu dostatek prostředků pro zajišťování všech důležitých procesů. Mezi které obranyschopnost nepochybně patří.

Nejlepší vitamíny na posílení imunity

Vitamínů, které jsou pro lidské tělo důležité, existuje nespočet. Těch, které jsou ale dobré především pro silný imunitní systém, však existuje relativně pár. Které to jsou? A kde byste je měli hledat?

Vitamín C

Všichni už od dětství víme, že pro silnou imunitu je důležitý pravidelný přísun vitamínu C. To ale není jeho jediná úloha, kterou v těle má. Je důležitý i pro produkci kolagenu. Vitamín C také podporuje lepší vstřebatelnost  železa. Jehož nedostatek může přispět k rozvoji anémie. V neposlední řadě, má omlazující účinky a podporuje normální činnost mozku.

Zdrojem vitamínu C jsou citrusové plody, kiwi, papája, květák či brokolice.

vitamín c na imunitu
vitamín d na imunitu

Vitamín D3

Vitamín D je důležitý pro kosti. Také je důležitý pro zdraví srdce, či pro udržení dobré nálady. V neposlední řadě, bez něj bychom měli slabý imunitní systém.

Hlavním zdrojem vitamínu D je sluneční záření. Jelikož v našich podmínkách není zrovna stabilní (třeba v zimě), tělu ho dodáváme i z doplňků stravy. Jeho zdrojem v potravinách jsou hovězí játra, vaječné žloutky nebo tuňák.

Vitamín A

Vitamín A máme ve velkém spojený se zdravým zrakem. Někteří užívají i betakaroten před opalováním. Také redukuje riziko vzniku akné, které by se mohlo podepsat na kráse vaší tváře. Taktéž se podílí na normálním stavu kostí. A je důležitý i pro normálně fungující imunitní systém.

Kdybychom ho hledali v potravinách, našli bychom ho v játrech a mléčných produktech. Dále se nachází v mrkvi, rajčatech nebo v meruňkách.

vitamín a imunita
vitamín b na imunitu

Vitamíny skupiny B

Vitamíny skupiny B dodávají buňkám energii k růstu. I vy se budete díky vitamínu B cítit mnohem méně unavení. Vitamíny skupiny B mimo jiné podporují chuť k jídlu. Jsou klíčové i pro produkci hormonů a pro normální funkci mozku.

Ačkoliv se vitamíny skupiny B přímo nepodílejí na fungování imunitního systému, mají velký vliv na to, v jaké budete celkové kondici. Proto by se neměl jejich pravidelný přísun nijak podcenit. Hodně jich najdete například v pivovarských kvasnicích.

Dlouhodobé užívání vitamínů je tedy určitě krokem správným směrem. Získat je můžete buď z každodenního jídelníčku, nebo ze správně zvolených vícesložkových doplňků stravy na podporu imunity. Mezi ně se řadí i doplněk stravy NOVIRUS®, který nabízí to, co je potřeba.

Silnější imunitní systém za jakéhokoliv počasí