Vitamín C na posílení imunity

Když jsme nemocní, nebo se necítíme dobře, instinktivně sáhneme po vitamínu C. Málokdo si ale uvědomuje, že vitamín C je v těle potřeba mít pořád. Podílí se totiž na celé řadě dalších důležitých procesů. V čem všem se nachází přírodní vitamín C a proč je pro naše tělo klíčový?

Vitamín C je mezi lidmi dobře znám. Hlavně proto, že po něm saháme v období nachlazení a chřipky. Tak čím dalším by nás mohl asi překvapit? Budete se divit, ale celou řadou věcí, o kterých buď nevíte, nebo vás o nich nikdy nenapadlo přemýšlet.

Abyste mohli z účinků vitamínu C vytěžit maximum a zároveň jste mohli svými znalostmi ohromovat ostatní, pokračujte ve čtení.

charakteristika vitamínu c

Charakteristika vitamínu C

Vitamín C je rozpustný ve vodě. To znamená, že ho tělo použije pro pokrytí svých aktuálních potřeb a jeho přebytek vyloučí prostřednictvím moči. Co se týče jeho potřebnosti, je důležitý pro správné fungování imunitního systému. Také se podílí na tvorbě kolagenu (v kůži a v kloubech) a na ochraně těla před oxidačním stresem, jehož dlouhodobé působení může vést ke vzniku civilizačních chorob.

V neposlední řadě pomáhá urychlovat hojení ran, dokáže zlepšovat vstřebatelnost železa (čímž pomáhá předcházet vzniku anémie) a může mít příznivý vliv na hladinu histaminu v krvi. Což jsou dobré důvody pro to, abyste pořídili vitamín C pro děti, které z něj budou profitovat stejně, jako dospělí.

Účinky

Pokud jste si mysleli, že předchozí výčet účinků vitamínu C byl konečný, jde o obrovský omyl. Pravidelná dávka vitamínu C umí i spoustu dalších zajímavých věcí.

Vitamín C může:

 • Zpomalovat stárnutí
 • Fungovat jako prevence civilizačních chorob
 • Příznivě ovlivňovat vysoký krevní tlak
 • Chránit zdraví srdce
 • Prospívat lidem, kteří trpí dnou
vitamín c proti stárnutí

Účinky na imunitu

Vitamín C máme nejvíc spojený se zdravím imunitního systému. A je to tak zcela správně. Vitamín C příznivě ovlivňuje vznik a život bílých krvinek, které jsou schopné rozpoznat nebezpečné látky a bojovat s infekcí. Také přispívá k jejich zvýšené odolnosti, která je během boje s nemocí dozajista potřeba.

I když si to neuvědomujeme, obrannou funkci má i naše pokožka, která vylučuje škodliviny a zároveň nás chrání před negativními vlivy vnějšího prostředí. Jelikož je to pořádná dřina, vitamín C ji pomáhá udržovat v prvotřídní kondici. (Také se podílí na její optimální regeneraci.) 

účinky vitamínu c

Vitamín C ale v mnoha případech hraje velkou roli i v rámci celkové regenerace a rekonvalescence. Nemoc vyčerpává zásoby důležitých látek. Jejich nedostatek pak vede k pomalejšímu uzdravení.

Přírodní zdroje vitamínu C

Vitamín C v potravinách je jednou z cest, jak ho dostat do těla. Je ale otázka, zda holdujete všem, ve kterých se nachází.

Najdeme ho třeba v:

 • Šípcích
 • Citrusových plodech
 • Petrželi
 • Kapustě
 • Brokolici
 • Papáje
 • Jahodách

přírodní zdroje vitamínu c

Nevýhodou tohoto postupu je nepochybně to, že se vám nebude chtít jíst každý den to samé. Velkou roli hraje i  množství potravy, které byste měli za den sníst.

Vitamín C v doplňcích stravy

Druhou variantou, na kterou je spoleh, je doplňování vitamínu C z potravinových doplňků, které kromě něj obsahují i široké spektrum dalších tělu prospěšných látek, které podporují celkovou vitalitu a posilují imunitní systém. Kromě toho, že se už nebudete muset starat o to, kolik čeho sníte ho budete mít vždycky po ruce. A to ať už se vypravíte na pracovní cestu, nebo na výlet do deštného pralesa.

Silnější imunitní systém za jakéhokoliv počasí