Jak zlepšit soustředění a co ho zhoršuje?

Ztížená možnost soustředění může být v každodenním životě poněkud problematická. Nejen, že ovlivňuje studijní výsledky. Ale i plnění pracovních plánů. V neposlední řadě, může stát i za celou řadou úrazů, které vznikají vlivem nedostatku pozornosti. Jak by v takovém případě měla vypadat podpora soustředění?

Nesoustředěnost se nevyplácí. Může stát za dopravními nehodami. Ale i za úrazy dospělých a dětí. Vzhledem k neustálému posuzování výkonů je navíc špatné soustředění (alespoň částečně) zodpovědné za naše horší školní, či pracovní výkony. 

Následkem toho může mít dítě horší pracovní uplatnění. Dospělého zase mohou snadno vyhodit ze zaměstnání. Z toho plyne, že pokud se se špatnou koncentrací a nesoustředěností potýkáte i vy osobně, bude pro vás rozhodně prospěšné s tímto problémem začít něco dělat. 

Jak si ale poradit?

porucha soustředění

Co je to porucha soustředěnosti?

Porucha soustředěnosti je stav, během kterého je ztížená možnost soustředění. Ta navíc může jít ruku v ruce s neschopností činit jakákoliv rozhodnutí. Tyto problémy mohou vyústit v neschopnost studovat a pracovat. Což se negativně odrazí na kvalitě vašeho života. Někdy je porucha soustředěnosti způsobená nemocí. Z toho důvodu je vhodné vzít dítě do pedagogicko-psychologické poradny. I dospělí lidé by měli zavítat se svými problémy do ordinace odborníka, který vyloučí, že jsou způsobené vážnější poruchou, či nemocí.

Co zhoršuje naše soustředění?

Samozřejmě, nemusíme být nemocní, abychom nedokázali udržet v hlavě jedinou myšlenku. Na neschopnost se soustředit má vliv i celá řada dalších krátkodobých, ale i dlouhodobých faktorů.

Namátkou bychom mohli vybrat:

  • AHDH
  • Nadužívání alkoholu
  • Chronický únavový syndrom
  • Demenci
  • Epilepsii
  • Nespavost
  • Depresi
  • Hlad
  • Stres
  • Únavu
podpora soustředění tablety léky

Jak vidíte, škála důvodů, kvůli kterým máte problémy se soustředěností, je doopravdy pestrá. Zároveň ale platí, že příčinu může určit jenom odborník na základě vyšetření a testů.

co pomáhá na soustředění

Co pomáhá na soustředění

Tablety a prášky na soustředění jsou obvykle tím prvním, po čem většina z nás sáhne. Nejde to ale i bez nich?

Vitamíny na soustředění

Lidské tělo potřebuje ke svému normálnímu fungování kvalitní výživu. Ta se může stát spolu se stárnutím těla ještě o chlup důležitější, protože se organismus opotřebovává a už není tak čilý jako tomu bylo ve vašich mladých letech. Proto byste si měli dopřát dostatek vitamínů a dalších pro tělo důležitých látek.

Speciální pozornost věnujte vitamínům skupiny B (B6, B9 a B12), které mají podíl na normálním stavu mozku. Neuděláte nic špatného ani s umírněnou konzumací vitamínu E.

vitamíny na soustředění
vitamíny a bylinky na soustředění

Bylinky na soustředění

V případě nouze lze sáhnout i po bylinkách na soustředění, o kterých se říká, že dovedou pozitivně stimulovat pozornost.

Mezi ty nejznámější v tomto ohledu patří:

Studenti také poměrně často vsázejí na pití kávy a energetických nápojů (což není zrovna ideální varianta). Především pak kvůli obsaženému kofeinu. Mnohem šetrnější je naopak pití zeleného čaje, který má na některé lidi taktéž stimulující účinek.

Co z toho plyne? Že je vždycky dobré se nechat důkladně zkontrolovat. Pokud se ukáže, že jsou vaše problémy krátkodobého charakteru, zkuste více spát a kvalitněji jíst. Pomůže vám i meditace, která vás zbaví stresu. Na cesty, nebo do práce si pak můžete přibalit vícesložkový doplněk stravy NOVIRUS®.

Silnější imunitní systém za jakéhokoliv počasí