Jak by měl vypadat správný pitný režim?

Nedostatečný pitný režim dovede s lidským tělem udělat pořádnou paseku. Kromě bolesti hlavy můžete očekávat i únavu. V extrémních případech má nedostatek tekutin negativní dopady i na fungování imunitního systému a na činnost vnitřních orgánů. Víte, jaký je jeho výpočet a co se vyplatí během dne pít?

Pití vody je životní nutnost. Bez ní (stejně jako bez jídla) bychom přežili jen v řádu několika dní. Problém je v tom, že v dnešní době nás obklopuje tolik různých lákadel, že čistou vodu stavíme na vedlejší kolej.

Samozřejmě, to, že si dáte občas kávu nebo limonádu vás nejspíš nezabije. Pokud ale pijete špatné typy nápojů moc často, může se to odrazit na vašem celkovém zdravotním stavu.

Jelikož jde o komplexní problematiku, jak mít správně nastavený pitný režim vám objasníme níže.

pitný režim následky účinky

Jak působí pitný režim na náš organismus?

Pitný režim je jiný název pro doplňování tekutin. To reflektuje jak ztráty tekutin v průběhu dne, tak v čase spánku. I když si to mnohdy neuvědomujete, do pitného režimu se počítají i potraviny. Tekutiny získáváme například z polévek, nebo z čerstvých druhů ovoce a zeleniny. (Vzpomeňte si na salátovou okurku, nebo na meloun.) 

Když budete pít v průběhu dne dostatek tekutin, na vaše tělo to bude působit tak, že:

  • Budete podávat kvalitní (a hlavně stabilní) výkony
  • Vám to bude líp myslet
  • Budete méně unavení
  • Vás bude méně často bolet hlava
  • Se budete pravidelněji vyprazdňovat 
  • Ztratíte něco málo na váze

Jak už bylo řečeno, dostatek vláhy má pozitivní vliv i na normální fungování vnitřních orgánů a na imunitní systém. Optimální pitný režim v průběhu pití alkoholu vám navíc může ušetřit kocovinu, která by přišla následující den. (Ovšem, není to samospásné. Záleží, kolik toho vypijete, zda jste předtím jedli a co přesně jste si vybrali za alkoholický nápoj.) 

Mezi další benefity dozajista patří i zdravěji vypadající pokožka a méně hustá krev. 

Jak na správný pitný režim?

Každý člověk by měl k nastavení pitného režimu přistupovat individuálně. Přihlíží se nejen k věku, ale také k fyzické aktivitě, či k teplu. (Určitě jste si všimli, že přes léto toho vypijete přirozeně mnohem víc než v zimě.) Obvykle se uvádí, že doporučené množství tekutin se pohybuje mezi 1,5 – 3 litry. V modelovém případě byste měli vypít cca 30 ml vody na 1 kg váhy. Jak jsme ale řekli výše, celkové množství se odvíjí i od teploty, či od vaší fyzické zátěže.

pitný režim tabulka kolik

Také si dávejte pozor na to, abyste se nestali na doplňování tekutin závislí. Dlouhodobý nadměrný přísun tekutin může vést k poškození ledvin, či dokonce k úmrtí.

Jakým nápojům se vyhnout

Asi nebudete nadšení, když řekneme, že vyhnout byste se měli většině nápojů, které máte rádi. Mezi ně patří káva, slazené limonády nebo třeba energetické nápoje. 

Samozřejmě, v rozumném množství se vám nic nestane. Rozhodně ale není vhodné tyto nápoje pít každý den a celý den. To samé platí i u alkoholu, který v sobě ukrývá mnoho kalorií, má močopudné účinky a navíc je jedním ze zdrojů nebezpečných závislostí. 

Jaké nápoje pít?

Úplně nejlepší variantou je obyčejná kohoutková voda. Pokud vám samotná nechutná, nebo nevěříte v její bezpečnost, můžete si pořídit speciální filtr na kohoutek, nebo filtrační konvici na vodu.

pitný režim co pít a nepít

Kdo bojuje s tím, že mu obyčejná voda ve srovnání s jinými nápoji moc nechutná, tomu doporučíme, aby si do vody nakrájel ovoce, salátovou okurku a třeba i nějakou tu bylinku. (Máta, meduňka…) V menší míře můžete pít i vodu, kterou ochutíte domácím sirupem. (V menší míře proto, že v sirupech bývá hodně cukru.) 

Do pitného režimu se dá počítat i mléko, či pití čaje. Například černého, zeleného, bílého nebo bylinkového. U bylinek ale pozor, protože takové čaje (zvlášť ty speciální) nemusí být určené pro dlouhodobé, nebo pro každodenní pití. O tom se ale vždycky dočtete na obalu, nebo na webových stránkách výrobce.

Co se týče podpory imunitního systému, o jehož sílu nám jde v zimních měsících především, samotný pitný režim pro jeho normální fungování stačit nebude. Důležitý je i kvalitní spánek. Ten by měla doplňovat i psychická pohoda, dodržování pravidel hygieny a v neposlední řadě také doplňování vitamínů, minerálů a dalších pro tělo nezbytných látek. Jednou z cest je v tomto ohledu dlouhodobé užívání doplňku stravy na imunitu NOVIRUS®.

Silnější imunitní systém za jakéhokoliv počasí