Beta-glukan: Účinky, zdroje a jak působí na imunitu

Pokud se příliš nezajímáte o zdravou výživu, pravděpodobně za vrchol péče o zdraví považujete dostatečný přísun vitamínu C. Tělo toho ale potřebuje ke správnému fungování mnohem víc. Jakou roli ve zdravé výživě hrají přírodní betaglukany?

Lidské tělo v sobě ukrývá celou řadu mechanismů, které se podílejí na bezproblémovém chodu celého organismu. Kromě imunitního systému máme ještě zažívání, dýchací ústrojí nebo nervovou soustavu.

Protože ale nežijeme v laboratorních podmínkách a řada z nás je permanentně ve stresu, může se to projevit na větší nemocnosti. Z toho důvodu je extrémně důležité docházet na preventivní prohlídky k lékaři, dostatečně odpočívat a zdravě se stravovat. Co to to zdravé stravování ale je? Stačí se spoléhat jen na jeden vitamín?

Jelikož je vám určitě jasné, že tělo toho potřebuje mnohem víc, mrkneme se na to, kvůli čemu všemu se vyplatí zaměřit svou pozornost na relativně málo známý betaglukan.

betaglukan účinky

Co je to Beta-glukan

Beta-glukany jsou heterogenní skupina látek, které jsou složené z molekul glukózy. Protože je to ale poměrně krkolomný popis, většinou se tento název používá pro skupinu neškrobových a necelulózových polysacharidů

Tyto látky jsou součástí buněčných stěn hub, kvasinek, řas, bakterií atd. V současné době se jim připisují pozitivní účinky na lidské zdraví. Ty se mohou lišit v závislosti na jejich struktuře. Běžně se rozlišují podle toho, z jakého zdroje byly získány. 

Účinky betaglukanu

Betaglukany jsou formou rozpustné, ale i nerozpustné vlákniny. To znamená, že ke své aktivaci potřebují dostatek vody. Z toho důvodu byste měli mít dobře nastavený pitný režim.

V obecné rovině se o betaglukanech říká, že:

 • Mohou podporovat normální stav srdce
 • Podporují normální stav hladiny cukru v krvi
 • Podporují činnost imunitního systému

V řadě případů se účinky betaglukanů stále ještě zkoumají. Takže si budeme muset na upřesnění některých tvrzení o nich ještě nějakou dobu počkat.

betaglukan imunita

Betaglukany a imunita

Betaglukany z hub se často používají do doplňků stravy na podporu imunitního systému. Říká se o nich, že mají modulační schopnosti. Podle všeho funguje jejich mechanismus na principu toho, že je tělo vnímá jako hrozbu. (Protože jsou součást potenciálně patogenních organismů.) V současné chvíli ale nebylo pro betaglukany toto zdravotní tvrzení schváleno. Takže je důležité dbát i na další kroky, které jsou součástí zdravého životního stylu.

Betaglukany v potravinách

Zdroje betaglukanu lze vystopovat i ve vašem každodenním jídelníčku.

Nacházejí se v:

 • Ovesných vločkách
 • Ječmenu
 • Houbách

Samozřejmě, neznamená to, že byste měli jíst tyto potraviny na kila. Mohou být ale součástí vaší každodenní životosprávy. Zvlášť ovesné vločky mohou být v tomto ohledu užitečné, protože se z nich dají připravit lahodné (a rychlé) snídaně.

betaglukany v potravinách

Také ale myslete na to, že jen beta-glukan vám pro udržení normálního stavu organismu stačit sám o sobě nebude. V jídelníčku byste měli mít i dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Ideálně ve všech myslitelných barvách. Díky tomu do sebe dostanete spoustu důležitých vitamínů, minerálů a dalších pro tělo prospěšných látek.

Součástí zdravého životního stylu je i:

 • Pravidelná prevence u lékaře
 • Kvalitní spánek
 • Cvičení
 • Duševní pohoda
 • Dodržování zásad správné hygieny

V případě nemoci je důležité držet se rad lékaře. Konzervativní léčbu ale můžete podpořit užíváním vícesložkových doplňků stravy na podporu imunity. Mezi ně patří i doplněk stravy NOVIRUS®, který kombinuje vitamíny a bylinky.

Silnější imunitní systém za jakéhokoliv počasí