Nachlazení – víte, jaké jsou příznaky a co pomáhá?

V průběhu podzimu a zimy musíme čelit studenému a nevlídnému počasí. Kromě toho, že oslabuje náš imunitní systém přispívá k rychlejšímu šíření různě vážných chorob. Jednou z těch lehčích je nachlazení, které člověk zvládne vykurýrovat i svépomocí doma. To však neznamená, že je méně otravné. Abyste byli brzy fit, přečtěte si, co je na něj dobré.

Jakmile ručička teploměru klesne blízko k nule, začneme se instinktivně stahovat na příjemně teplá místa. Těmi jsou kavárny, obchody a další uzavřené prostory, ve kterých je větší koncentrace lidí. Jelikož ne každému byla dána do vínku silná imunita, slyšíme kolem sebe neustálé pokašlávání a smrkání.

Pak stačí, když sáhneme na nákupní košík, nebo na madlo v tramvaji, kterého se držel člověk, který nedodržuje zásady správné hygieny (kýchání do kapesníku, nebo do rukávu, dezinfekce rukou…) a nachlazení dožene i nás. 

Ač to není život ohrožující stav, nejde o nic, co by bylo komukoliv příjemné. (Zvlášť, když jde třeba o nachlazení v těhotenství.) Proto se mrkneme na to, jak se s ním dá zatočit.

co je to nachlazení

Co je to nachlazení

Nachlazení je respirační onemocnění. Oproti chřipce, nebo dnes všude diskutovanému onemocnění COVID-19 však nemá potenciál vyvolávat jiné zdravotní obtíže. (Jako je například zápal plic.) Ve většině případů můžete nachlazení bez problému vyléčit i bez toho, aniž byste na něj potřebovali užívat nějaký speciální lék. Jelikož se ale symptomy mnoha onemocnění dýchacího systému překrývají navzájem, je moudré absolvovat prohlídku u vašeho lékaře.

Nejčastější příznaky

Na lidech, kteří procházejí nachlazením je tento stav ve většině případů jasně patrný. 

Trápí je:

  • Podešlé oči
  • Rýma
  • Ucpaný nos
  • Ztráta čichu, nebo chuti
  • Kýchání
  • Postnasální kapání
  • Bolest hlavy
  • Kašel

Někdy se může u nemocného dokonce vyskytnout i mírná horečka a zimnice. Za pozornost stojí i problémové dýchání. (Pokud jste v rizikové skupině, nebo je pacientem dítě, raději absolvujte kontrolu. Mohlo by jít o příznak něčeho vážnějšího, co vyžaduje nasazení léků, nebo hospitalizaci.)

příznaky nachlazení

Ztráta čichu při nachlazení

Nachlazení může v některých případech vést k přechodné ztrátě čichu. Ta je způsobená jak ucpaným nosem, tak podrážděnou nosní sliznicí. Po vyléčení by se mělo všechno vrátit zase zpátky k normálu.

Nachlazení z klimatizace

Nachlazení není doménou pouze zimních měsíců. Dochází k němu i v létě. Nezřídka kvůli klimatizaci, která je nastavená na příliš nízkou teplotu. (Která nám nemusí dělat kvůli lehkému oblečení dobře.) Svou daň si vybírá i velký rozdíl teplot klimatizovaného a neklimatizovaného prostředí. Proto je dobré k ochlazování přistupovat se zdravým rozumem.

nachlazení z klimatizace

✅ Jak postupovat při nachlazení

Už jsme se o tom zmínili na začátku článku. Jakmile se u vás projeví první příznaky nemoci, objednejte se do ordinace svého ošetřujícího lékaře. Ač nachlazení samo o sobě není ničím závažným, může jít o prvotní projevy něčeho horšího. Když se diagnóza potvrdí, pro rychlejší uzdravení využijte některý z následujících tipů.

🍊 Zvyšte příjem vitamínů

Všichni víme, že bychom měli pečovat o svůj imunitní systém. Ne každý to však dělá. V situaci, ve které se zrovna nacházíte je to však klíčové. 

Na normální fungování imunitního systému má pozitivní vliv:

vitamíny na nachlazení
bylinky na nachlazení

🌿 Bylinky a bylinné čaje

Když do jídelníčku zařadíte potraviny, které obsahují všechny výše uvedené složky, můžete si dopřát i trochu zvýšený pitný režim, který pomůže odplavit cizorodé látky. Ideální jsou čaje připravené z bylinek na nachlazení.

Mezi ně patří:

Co se týče dalších složek, které nelze označit za byliny, ale které taktéž přispívají k normálnímu fungování imunitního systému, mohli bychom jmenovat kolostrum. V případě, že nevíte, kde byste měli tyto ingredience sehnat, vyzkoušejte volně prodejné doplňky stravy.

🍲 Silný vývar

Kdo má podráždění krk a ucpaný nos, tomu přijde k duhu i kvalitní vývar připravený ze zeleniny, nebo ze zvířecích kostí. (Na kostku protentokrát raději zapomeňte.) Kromě toho, že jde o další tekutiny v něm najdeme spoustu prospěšných látek, které vám dodají potřebnou výživu. Teplý vývar navíc rozpustí hlen v nose (takže půjde lépe vysmrkat), prokrví sliznice v krku a pořádně vás zahřeje. Dát si s ním práci tedy jednoznačně prospívá.

vývar proti nachlazení

Silnější imunitní systém za jakéhokoliv počasí