Echinacea: Zázračná bylinka pro silnější imunitu

Ať už se snažíte o posílení imunitního systému nebo něco jiného, vhod vám přijdou bylinky. Jednou z nich je ta, které říkáme echinacea. Kromě toho, že je dostupná v mnoha různých formách si zvládne poradit s širokým spektrem obtíží. Jak? To se dozvíte právě v tomto článku.

Když udeří chlad, vítr a sychravé počasí, je nejlepší zachumlat se do deky a počkat, až to přejde. Bohužel, současná doba, která je zaměřená na podávání výkonů, nám v tomto příliš nepřeje. Ať už chceme, nebo ne, musíme se zvednout z postele, natáhnout si svetr a teplý kabát a jít do toho nečasu, který panuje za oknem.

Není proto divu, že se o nás začne celkem záhy pokoušet nějaká ta choroba, která čeká na to, až jí dáme první příležitost k útoku.

Pokud se vám tento scénář nelíbí, přijměte místo scénáristy a napište svůj vlastní, ve kterém si střihne hlavní roli echinacea.

echinacea na imunitu

💡 Na co se echinacea používá

Echinacea je bylina, o které se říká, že má blahodárný vliv na podporu imunitního systému. Také ale dovede příznivě upravit několik dalších zdravotních stavů, které mohou mít negativní dopad na kvalitu vašeho každodenního života.

Dovede:

  • Dodat tělu antioxidanty
  • Snížit krevní cukr
  • Zmírnit pocity úzkosti
  • Bojovat s infekcemi
  • Zlepšovat zdraví kůže
echinacea purpurea

Ovšem, její pozitiva mohou být vykoupena možnými vedlejšími účinky. U přecitlivělých lidí se může dostavit kopřivka, otékání a problém s dýcháním. Ačkoliv jde o velmi ojedinělé jevy, mohou k nim být náchylnější lidé, kteří trpí nějakou formou alergie na další rostliny. Echinacea také nemusí být vhodná pro lidi, kteří trpí autoimunitní chorobou. (Jejich imunita začne být ještě aktivnější, což není v jejich případě žádoucí.)

✅ Jak působí na imunitu?

Nejspíš vás v úvodu zaujalo, že echinacea posiluje imunitní systém. Jak to tedy je? 
Vzhledem k tomu, že echinacea působí proti infekcím, může potlačit začátek nemoci. V případě jejího propuknutí pak může zkrátit její trvání. (Takže může přispět k rychlejší rekonvalescenci.)

echinacea kapky

Někteří lidé o ní říkají, že dovede zkrátit průběh nachlazení. To ale nelze jednoznačně potvrdit, protože provedené studie nedosahovaly potřebných standardů, aby mohly být považovány za naprosto průkazné.

❔ Kde ji najdeme?

Echinaceu najdeme v celé řadě přípravků pro posílení imunity, které se dají sehnat jak v internetových, tak v kamenných obchodech a lékárnách. Některé z nich jsou jednodruhové (obsahují pouze echinaceu), jiné kombinují její účinky s dalšími bylinami a vitamíny. Takové preparáty pak působí na více věcí současně.

V současné době lze echinaceu najít v:

  • Kapkách
  • Sirupech
  • Čajích
  • Doplňcích stravy (které fungují na přírodní bázi)
echinacea čaj

Co se týče kapek, sirupů a čajů, ty bývají (ve většině případů) jednodruhové. Pomohou vám posílit imunitu, zkrátí dobu nemoci a zamezí tomu, že se na vás zase něco chytne. (Třeba v hromadné dopravě.)

echinacea tinktura

Oproti tomu, volně prodejné doplňky stravy fungují komplexnějším způsobem. Mohou obsahovat i ženšen pravý a guaranu, vitamín C, vitamín D a široké spektrum dalších látek, které mají vliv na náladu, na obranyschopnost těla a na boj s nemocí. (Podle nejnovějších studií je vitamín D skvělým pomocníkem proti chřipce.) 

Z toho důvodu se určitě vyplatí nesahat po prvním potravinovém doplňku s echinaceou, na který narazíte. Místo toho si pořádně pročtěte složení a vyberte si takový, který vám toho nabízí co nejvíce. Vaše imunita si to zaslouží.

Silnější imunitní systém za jakéhokoliv počasí