Kolostrum na imunitu – opravdu to funguje?

Kdo se trochu zajímá o doplňky stravy, tomu určitě neunikla diskuze ohledně prospěšnosti kolostra. Hodně z nás ji ale přešlo a nemá na ni žádný konkrétní názor. Řada lidí nemá dokonce ani nejmenší tušení, co kolostrum je. Pokud nejste v obraze, ale chtěli byste o něm vědět něco trochu víc, vše podstatné najdete právě v tomto článku.

Všichni si přejeme být co nejdéle zdraví. Náš životní styl a hektické pracovní tempo to ale mnohdy neumožňuje. Proto se o sebe musíme doopravdy starat. To neznamená jen to, že budeme spát tolik hodin, kolik je potřeba, ale také to, že budeme cvičit a zdravě se stravovat. Podstatnou roli hraje i eliminace nadměrného stresu, který nás provází na téměř každém kroku. 

Také pro sebe ale můžete udělat něco trochu navíc a užívat bylinky a volně prodejné doplňky stravy na přírodní bázi. (Ty mohou obsahovat i vitamíny, které podpoří imunitní systém.) Do řady z nich se ale dávají i další složky, které známe jenom z doslechu. Nedovedeme tedy objektivně posoudit, zda a případně kvůli čemu jsou pro nás dobré.

V následujících několika odstavcích se mrkneme na to, co je to kolostrum a na to, zda se vyplatí mu dát alespoň malou šanci na to si získat vaši přízeň.

co je to kolostrum

❔ Co je to kolostrum

Kolostrum je jiný název pro mlezivo. To se vytváří v těle savců těsně před porodem mláděte. (Uvádí se, že se v těle produkuje ještě asi 2-5 dní po něm.) Dá se tedy v podstatě říct, že jde o nezralé mateřské mléko. Neznamená to však, že by bylo po nutriční stránce méně hodnotné. 

V jeho složení najdeme:

 • Proteiny
 • Tuk
 • Sacharidy
 • Hořčík
 • Vitamíny skupiny B
 • Vitamín A
 • Vitamín E
 • Vitamín C

Důvod, proč kolostrum obsahuje všechny tyto látky je velice prostý. Mláďata všech savců jsou po porodu velmi křehká a náchylná k nejrůznějším infekcím. Proto je důležité, aby z těla matky dostaly optimální výživu, která jim pomůže nastartovat imunitní systém.

složení kolostra

💡 Účinky na imunitu

Jak už bylo řečeno, kolostrum je extrémně důležité pro budování obranyschopnosti u čerstvě narozených savců. (A tím pádem i člověka.) Jde o primární zdroj výživy, prostřednictvím kterého matka chrání potomka. Je ale možné z toho těžit i v pozdějších fázích života?

Možný vliv kolostra se v dnešní době spojuje s/se:

 • Silnějším imunitním systémem
 • Prevencí průjmu
 • Normálním fungováním střev

I přes tato možná pozitiva se řada lidí kolostru vyhýbá. Především z etických důvodů. Do potravinových doplňků se obvykle používá kolostrum od zvířat, ale vyvolává to otázky, zda je morální obírat mladé o důležitý zdroj výživy.

kolostrum účinky na imunitu

Paradoxně se užívání kolostra nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, protože na nich nebyl zkoumán jeho účinek. Vyhovovat nemusí ani lidem, kteří mají alergii na mléko, nebo na sóju. (V některých přípravcích může být přidána jako aditivum.)

✅ Správné užívání

Vzhledem k podstatě se dá kolostrum konzumovat jen ve formě volně prodejných doplňků stravy. Jejich forma bývá různá. Někteří producenti ho přidávají do kapslí. Jiní dávají přednost tekutým extraktům a prášku. Kolostrum pro děti může mít dokonce i podobu sirupu. Každý si tedy najde přesně takovou podobu, jaká mu vyhovuje. S tím jde ruku v ruce skutečnost, že se každý z výrobků užívá trochu jiným způsobem. Proto je vhodné se řídit tím, co uvádí výrobce na originálním přebalu.

Abyste mohli z účinků kolostra dlouhodobě těžit, můžete ho podpořit užíváním volně prodejných doplňků stravy s bylinkami a vitamíny, které jsou na přírodní bázi.

Silnější imunitní systém za jakéhokoliv počasí