Zinek: Nejdůležitější stopový prvek pro naše zdraví

Zinek má v těle nezastupitelnou úlohu. Problém je, že mnoho lidí prakticky vůbec netuší, na co vše je dobrý. Což je chyba, protože by věděli, že může mít pozitivní vliv na jejich vzhled, či imunitní systém. Jaká je doporučená denní dávka zinku a další důležité informace o něm vám nabídneme v dnešním článku.

Hodně žen používá zinek na vlasy. A to je asi tak vše, co o něm obvykle víme. Nestaráme se o to, jaké je další využití zinku v těle a mnohdy dokonce ani o to, v čem se zinek nachází. Nevědomky se tedy můžeme dopracovat k jeho nedostatku, nebo naopak přebytku. (Správně není ani jeden z těchto extrémů.)

Proto už nebudeme dál zdržovat a povíme vám o něm to nejdůležitější, co byste měli znát.

účinky zinku

Účinky zinku

Zinek je živina, kterou si naše tělo nedokáže samo vyrobit. Proto mu ho musíme dodávat z externích zdrojů a v optimálním množství.

Především proto, že je potřeba pro:

 • Genovou expresi
 • Enzymatické reakce
 • Syntézu proteinů
 • Syntézu DNA
 • Hojení ran
 • Zdravý růst a vývoj
zinek na imunitu

Zinek na imunitu

Záměrně jsme vynechali vliv zinku na imunitní systém. Jde totiž o velmi důležité téma, kterému je vhodné věnovat svůj vlastní odstavec.

Doporučená denní dávka zinku je spojována s normálním stavem obranyschopnosti. Především proto, že má vliv na správnou funkci imunitních buněk a na buněčnou signalizaci. Také má pozitivní vliv na redukci oxidačního stresu, který je obávaný kvůli rychlejšímu stárnutí buněk.

Zinek v potravinách

Jedním ze způsobů jak doplnit zinek je, že se ho pokusíme získat z naší denní stravy. Zinek obsahuje třeba maso. A speciálně pak to červené. Dále bychom si měli dopřávat luštěniny, semínka, ořechy, mléčné produkty, vejce, celozrnné pečivo a další výrobky z celozrnné mouky, brambory, zelené fazole nebo kvalitní tmavou čokoládu.

zinek v potravinách

Užívání zinku

Výhodou zdravého jídelníčku je to, že vás nic nestojí. Na druhou stranu, berte v úvahu, že zinku tak do těla dostanete buď málo, nebo příliš. V neposlední řadě asi nikdo nechce jíst každý den to samé. Z toho důvodu je určitě vhodné začít uvažovat o tom, že do své životosprávy zařadíte doplňky stravy na podporu imunitního systému, které ho obsahují optimální množství a kombinují ho s vitamíny a bylinkami na podporu imunitního systému.

užívání zinku

Nedostatek zinku

Doporučená denní dávka zinku je 10 miligramů. Hodně to ale závisí na tom, v jaké jste životní fázi, nebo jaký je váš životní styl. I toto množství mají ale někteří z nás problém doplnit. (To není nic divného. Podobně se to děje například u doplňování doporučené denní dávky bílkovin.)

To, že vám zinek chybí poznáte podle toho, že:

 • Nemáte chuť k jídlu
 • Máte opožděný, nebo nedostatečný vývoj (to hlídají hlavně doktoři a rodiče malých dětí)
 • Máte slabou imunitu
 • Průjem
 • Kožní vyrážky
 • Vám vypadávají vlasy
 • Se vám špatně hojí rány
nedostatek zinku

Někdy se s nedostatkem zinku spojuje i pocit letargie, nebo chuť na něco, co není jedlé. U mužů se může dokonce dostavit impotence, nebo neschopnost těla produkovat normální množství testosteronu.

Předávkování zinkem

Nic se nemá přehánět. Tedy, ani užívání zinku. Že ho máte moc poznáte podle nevolnosti, zvracení, bolesti hlavy a průjmu
Jak už bylo řečeno, doporučenou denní dávku zinku můžete bezpečně pokrýt z doplňků stravy, mezi které patří NOVIRUS® . Vzhledem k tomu, že obsahuje i další vitamíny a bylinky, bude jeho účinek ještě o chlup lepší. Zkuste ho a uvidíte sami.

Silnější imunitní systém za jakéhokoliv počasí