8 tipů, jak efektivně zastavit padání vlasů

Vypadávání vlasů je pro mnoho lidí velkým strašákem, protože se v naší kultuře považují za korunu krásy. Pokud vás každý den deprimuje chomáč vlasů v kartáči či v odtoku vaší vany nebo sprchy, v tomto článku se společně zaměříme na několik tipů a triků, které vám mohou pomoci padání vlasů co nejdříve překonat.

Vlasy jsou sice technicky vzato mrtvá tkáň (jinak by nás každé jejich stříhání nesnesitelně bolelo), mají však i termoregulační a estetickou funkci. V závislosti na jejich vzhledu navíc dokážeme odhadnout, kolik je někomu (alespoň přibližně) let, jak se o sebe stará a zda ho netrápí nějaký zdravotní problém.

Jelikož plešatou hlavu vnímá mnoho z nás negativně (a to i přesto, že některým mužům a ženám, které se pro ni rozhodnou, vyloženě sluší), většina lidí se snaží najít příčiny nadměrného vypadávání vlasů. Hned poté většinou následuje intenzivní studium metod, jejichž hlavním úkolem je vypadávání vlasů v maximální možné míře zabránit.

Pokud zatím nevíte, jak na to, případně hledáte další tipy, o kterých ještě možná nevíte, vše důležité si povíme v následujících několika bodech.

Proteiny

Jedním ze základních stavebních kamenů zdravých vlasů jsou proteiny. Proto je logické, že bychom jim je měli dopřát ze své každodenní stravy. Mezi kvalitní zdroje proteinů obvykle řadíme libové maso, patří sem ale i mléčné produkty, sója a podobně. Je tedy na vás a na vašem uvážení, zda sáhnete po steaku, nebo si raději dopřejete některou z rostlinných variant.

jak zastavit padání vlasů

Mytí vlasů

Asi budete souhlasit s tím, že mastné a urousané vlasy nevypadají dobře. Na druhou stranu, každodenní mytí vlasů jim vyloženě škodí. Snažte se interval mezi mytím prodloužit alespoň o den. Také se podívejte na složení šamponu a kondicionéru, který používáte. V ideálním případě by neměly tyto kosmetické přípravky obsahovat sulfáty. Zelenou by měl naopak dostat obsah kofeinu, který může podpořit růst nových vlasů a omezit jejich vypadávání.

Oleje na vlasy

Aby byly vlasy lesklé, silné a netřepily se jejich konečky, párkrát týdně si udělejte vlasový olejový zábal. Nejlepších výsledků docílíte, když pro tyto účely použijete kokosový, olivový nebo arganový olej, jehož přiměřené množství nanesete na konečky a do délek. Vlasy přikryjte ručníkem či koupací čepicí a počkejte 30-60 minut. Poté si vlasy umyjte tak, jako to děláte normálně. (Z technických důvodů je nejlepší dělat zábal krátce předtím, než máte naplánované standardní mytí.)

Šetrný styling

Velkou chybu v oblasti péče o vlasy děláme i tehdy, když na vlasy používáme agresivní stylingové přípravky. Dobře vlasům nedělá ani tupírování, natáčení na kulmu, používání fénu a žehličky. Když už je musíte z nějakého důvodu použít, vždy volte nižší teplotu. Možná budete vlasy upravovat déle, ale v dlouhodobém horizontu budou zdravější. Také je důležité používat kvalitní přípravek, který vlasy ochrání před nadměrným působením tepla.

Barvení a odbarvování

Na vlasy, jejich kvalitu a hustotu, má velký vliv i to, jestli se barvíte. A pokud ano, jaké k tomu používáte prostředky. To nejhorší, co můžete udělat, je používání agresivního peroxidu. Nevhodné ale mohou být i některé barvy z obchodu. Pokud se chcete barvit, choďte do specializovaného salonu nebo vsaďte na přírodní barvy, které jsou k dostání ve specializovaných obchodech.

Stres

Vlasy dovedou negativně reagovat i na stres, který dnes číhá doslova na každém kroku. I když se mu nedá vždycky vyhnout, snažte se alespoň minimalizovat svou každodenní stresovou zátěž. Dobrou volbou může být cvičení jógy a meditace. Zkusit můžete i delegaci některých úkolů na někoho jiného. (V náročném životním období například můžete mít někoho na úklid a nechat si vozit nákupy jídla a drogerie až domů, čímž si ušetříte nervy i čas.)

vitamíny a bylinky proti padání vlasů

Diety

Radikální diety neprospívají celkovému zdraví. Nejen, že mají špatný vliv na žlučník a na naši psychickou pohodu. Nedostatek živin se může negativně odrazit i na větším vypadávání vlasů. Pokud chcete ladit postavu, tak jedině zdravě.

Vitamíny a bylinky proti vypadávání vlasů

Stejně jako všechny předchozí body je hodně důležitá i vaše vnitřní výživa, která by měla zahrnovat komplex většího množství vitamínů, minerálů a bylinek na podporu růstu a kvality vlasů. Dobrou volbou je dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy, které se každý den postarají o doplnění vitamínů skupiny B, vitamínu E, vitamínu A, přesličky rolní, kopřivy dvoudomé, pivovarských kvasnic, kolagenu, zinku, mědi, astaxanthinu a dalších důležitých látek, jejichž příjem může pozitivně ovlivnit i kvalitu pokožky a nehtů.