Typické příznaky andropauzy + 3 tipy, jak ji překonat

Ženy prochází ve zralém věku menopauzou, v jejímž průběhu dochází ke ztrátě plodnosti. I když muži ve svých životech podobný milník nemají, některé z nich může zaskočit andropauza, která může souviset s poklesem testosteronu. Jak ji poznat? A existují nějaké tipy, jak ji dostat pod kontrolu?

Mužský organismus se od toho ženského v některých věcech odlišuje. Zatímco ženy v určitém věku přijdou o schopnost počít a donosit dítě, muži bývají plodní až do konce života. Na druhou stranu, mnozí vůbec netuší, že je může negativně překvapit něco, čemu se říká mužský přechod (zkráceně andropauza).

Stejně jako u žen se v andropauze objevují jak psychické, tak fyzické symptomy, které mohou mít negativní dopad na vaši celkovou pohodu, sebevědomí a zdraví. Jelikož se o ní ale zas tak často nemluví, nemusíte mít tušení, že se týká třeba i vás.

Proto se na vše, co s andropauzou souvisí, podíváme níže.

Co je to andropauza (mužský přechod)?

Andropauza se nemusí objevit u každého zralého muže, nelze se ale zároveň spoléhat na to, že se vám vyhne. Její vznik může souviset s poklesem hladiny testosteronu, ke kterému začíná poprvé docházet už kolem 30. roku života. (Tento pokles je velmi mírný, takže si ho dlouhou dobu nemusíte vůbec všimnout.)

Příznaky andropauzy se mohou objevit kolem 50. roku života, kdy může být pokles hladiny testosteronu znatelnější. Na jeho hladinu má, kromě stárnutí, negativní vliv i nezdravý životní styl. Projevy mužského přechodu pak mohou být jak fyzické, tak psychické.

co je andropauza příznaky

Hlavní příznaky andropauzy

Příznaky mužského přechodu se mohou v některých ohledech podobat těm, které zažívají ženy během menopauzy. Obvykle se ale nejedná o úplnou ztrátu plodnosti.

Všimnout si můžete například:

  • Nedostatku energie
  • Depresivních stavů
  • Snížené motivace
  • Zhoršené koncentrace
  • Přibírání na váze
  • Nespavosti
  • Erektilní dysfunkce
  • Sníženého libida
  • Snížené hustoty kostní hmoty (což zvyšuje riziko vzniku zlomenin)
  • Gynekomastie (zvětšení prsou)

A podobně.

Jak dlouho trvá mužský přechod?

Mužský přechod nemá, ve srovnání s tím ženským, žádnou stanovenou délku trvání. Částečně je to i kvůli tomu, že tyto problémy nemusí mít všichni zralí muži. Navíc, s nedostatkem testosteronu a se stavem těla, které reaguje na přirozený proces stárnutí, se dá v jejich případě i něco podniknout. Příznaky andropauzy tedy můžete svým vědomým počínáním zmírnit, nebo dokonce odstranit.

jak zvládnout andropauzu

3 tipy, jak zvládnout andropauzu

Redukce stresu

Testosteron nemá rád zvýšenou hladinu stresu. Z toho důvodu se snažte snížit jeho množství. Dobrým způsobem může být delegace některých úkolů na jiné lidi. (Což můžete uplatnit například v práci.) Také pomáhá cvičení jógy a dechové cvičení, které vám může vytrhnout trn z paty v krizové situaci.

Zdravý životní styl

Normální hladinu testosteronu podpoříte i zdravějším životním stylem, jehož součástí by mělo být optimální množství spánku, silové cvičení, udržování zdravé tělesné hmotnosti a dodržování zdravého jídelníčku, ve kterém nebudou chybět proteiny, zdravé tuky, vitamíny a podobně.

Bylinky

V neposlední řadě také vyzkoušejte bylinné doplňky stravy pro zralé muže, které podporují normální hladinu testosteronu, sexualitu a energii. V jejich složení cíleně hledejte ženšen pravý, který se v Asii považuje za cenný životabudič. Také by v něm neměly chybět bylinky, jako je pískavice řecké seno, kotvičník zemní, zinek a další vitamíny a minerály.