Objevte sílu 6 nejlepších bylinek na menopauzu

I když máme mnohdy pocit, že čas není až tak neúprosný, naše biologické funkce jsou často úplně jiného názoru. Ženy, ve srovnání s muži, po čtyřicítce začínají pociťovat příznaky menopauzy, které se mohou postupně zhoršovat. Na úplném konci pak bývá ztráta menstruace a plodnosti. Vzhledem k tomu, že toto období může trvat po dobu několika měsíců až let, podíváme se spolu na to, co přesně můžete udělat pro zvýšení svého životního komfortu.

Menopauza představuje pro řadu žen výzvu, na kterou je navíc (v mnoha případech) nikdo nepřipravil. Málokdo hovoří o návalech horka a pocení, o nechuti na sex či o permanentní únavě a bolesti hlavy. Přitom se očekává, že ženy toto období, které se považuje za normální součást života, hravě zvládnou. A navíc se zvládnou jako doposud věnovat rodině, koníčkům a práci.

Jelikož je toho na mnohé dámy trochu moc a dlouhodobě se vlivem hormonů necítí ve své kůži, mohou mít pocit, že jejich život nestojí za nic. To může následně vyústit ve sníženou spokojenost a k depresivním náladám, které jsou tím posledním, co by mělo přispět k celkové pohodě. Proto rozhodně není na škodu se zaměřit na nejlepší bylinky na zmírnění příznaků menopauzy, které vám mohou pomoci se dostat z oné černé díry.

Které to ale jsou? A jak je správně užívat?

Jak na menopauzu přírodní cestou?

Menopauza je normální fyziologický proces. Z toho důvodu se ženám často nedoporučuje konkrétní způsob léčby jejich potíží. Alternativu může představovat hormonální léčba, ta ale není dostupná pro každou ženu. Mnohé dámy ji navíc ani nechtějí. Řada z nich se tedy alespoň snaží upravit svůj životní styl, který může mít na průběh přechodu vliv. Ne vždy to ale stačí. Právě v takovém momentu se ženy uchylují k dlouhodobému užívání přírodních doplňků stravy, které obsahují bylinky na podporu hormonální rovnováhy a na zmírnění příznaků přechodu.

menopauza přírodní cestou

6 vhodných bylinek v období menopauzy

Len setý

Len setý patří k nejoblíbenějším ženským bylinkám. Lněné semínko obsahuje poměrně dost nenasycených mastných kyselin Omega 3 a 6. Také se přidává do kaší, protože obsahuje hodně vlákniny, která je důležitá pro normální trávení.

I menopauzální ženy po něm rády sahají, protože může podpořit normální hladinu cholesterolu v krvi. Dále len setý obsahuje lignany. To jsou polyfenoly, které mají detoxikační účinky. Jelikož se řadí mezi fytoestrogeny, mohou přispět k ženské hormonální rovnováze během přechodu.

Drmek obecný

Drmek obecný mějte také na mušce, protože obsahuje látky, které opět podporují rovnováhu hormonů během přechodu. Pokud stále ještě menstruujete, ale datum krvácení se stává čím dál méně pravidelné, jeho užívání může přispět i k jeho větší předvídatelnosti. Dále vám může nabídnout lepší zvládání návalů horka a pocení.

Ženšen pravý

Menopauzální ženy mají často potíže s únavou a s koncentrací. (Tomuto problému se někdy říká mozková mlha.) Jelikož to může vyústit ve sníženou produktivitu a v horší pracovní výkon, právě v takové situaci může být dámám nápomocný ženšen pravý. Vzhledem k tomu, že může podpořit paměť, energii a bystrou mysl, neměla by si ho odepřít žádná zralá žena.

Červený jetel

Červený jetel, nebo také jetel luční. To jsou názvy další mimořádně populární bylinky, kterou pravidelně vídáme v přírodě během letních měsíců. Červený jetel obsahuje isoflavony, které podporují normální hormonální rovnováhu a které mohou omezit některé nepříjemné projevy menopauzy.

Červený jetel se často doporučuje na zmírnění návalů horka a pocení. Také může mít dobrý vliv na lepší zvládání nespavosti. V neposlední řadě může (spolu s dalšími látkami) podpořit i normální stav kostní hmoty.

Ploštičník hroznatý

Mávat rukou by se nemělo ani nad takovým ploštičníkem hroznatým. Tato bylinka obsahuje látky, které se podobají ženskému hormonu estrogenu. Může tedy přispět k udržení hormonální rovnováhy v době, kdy dochází k jeho přirozenému úbytku. Také může podpořit lepší zvládání návalů horka a pocení, které zralé ženy často považují za nemalý problém. Také může podpořit kvalitu nočního spánku a soustředěnost a omezit napětí.

bylinky klimakterium

Smldinec chlupatý

Smldinec chlupatý se běžně doporučuje na regulaci nepravidelného menstruačního cyklu. Také může mít dobrý vliv na tištění bolesti, která krvácení u některých žen pravidelně doprovází.

Některé zralé ženy také určitě ocení, že smldinec chlupatý může mít dobrý vliv i na bolesti dělohy. V neposlední řadě v některých ženách podporuje sexuální touhu, která se může vlivem hormonální nerovnováhy postupně vytrácet.

Přírodní doplňky stravy

I když lze všechny výše uvedené bylinky užívat samostatně, nejlepší volbou pro vás z dlouhodobého pohledu bude užívání vícesložkových přírodních doplňků stravy pro ženy v menopauze, které kromě nich obsahují i další důležité látky. Některé mají pozitivní vliv na podporu imunity, další přispívají k normálnímu stavu kostní hmoty či k normálnímu metabolismu. Benefitem může být i podpora normálního stavu pokožky a vlasů, což jsou další segmenty, které mají tendenci se během menopauzy zhoršovat.

Ve složení proto kromě výše uvedených bylinek hledejte i:

Také nezapomínejte na to, že v tomto období je nutné přihlédnout i ke změně životního stylu. Snažte se tedy víc hýbat, zdravě jíst, spát a redukovat stres. Když se budete těmito doporučeními řídit, mělo by se to odrazit na vaší větší spokojenosti se životem.

Zdroje informací:

https://www.womeno.cz/bylinky-na-menopauzu/

https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-proti-navalum-a-poceni-pri-menopauze-nejlepe-pomaha-zdrava-strava-66161