Prediabetes: Jak poznat poslední varování před cukrovkou?

Na světě neexistuje jen černá a bílá. Mezi těmito dvěma protipóly je ještě spousta odstínů šedé. Proč o tom mluvíme? Především proto, že můžete mít v těle zvýšenou hladinu krevního cukru, ale ještě nemusí jít o onemocnění cukrovkou. Tento stav se jmenuje prediabetes a v dnešním článku o něm bude řeč.

Pokud se o své tělo nestaráme tak, jak bychom správně měli, může se projevit poměrně široké spektrum různých potíží. Od zvýšené hladiny cholesterolu, která může podpořit vznik chorob kardiovaskulárního systému někdy v budoucnu, až po zvýšenou hladinu krevního cukru, která může jednoho dne vyústit v diabetes typu 2.

Mezi plným zdravím a cukrovkou však existuje ještě jedna zóna, které se říká prediabetes. To zjednodušeně řečeno znamená, že v průběhu krevních testů se začnou objevovat horší výsledky. Číselné hodnoty ale nejsou zatím tak vysoké, aby se dalo hovořit o onemocnění cukrovkou. Existují nějaké typické příznaky prediabetu, které by vás mohly včas dovést do ordinace lékaře, se kterým začnete pracovat na změně nastavení svého životního stylu?

Co je prediabetes a jak ho poznat?

Cukrovka typu 2 nebývá problém, který by vznikl ze dne na den. Než dojde k rozvoji tohoto chronického onemocnění, často mu předchází prediabetes. To je stav, v průběhu kterého máte při měření zvýšenou hladinu krevního cukru, která ale ještě neatakuje hodnoty, které jsou typické pro cukrovku. Technicky vzato jde tedy o poslední varování těla, že máte šlápnout na záchrannou brzdu a začít se sebou něco dělat. Tento stav se dá celkem často ukočírovat celkovou změnou životního stylu, takže k cukrovce nakonec vůbec nemusí dojít.

Co se týče příznaků, ne vždy zvýšená hladina cukru v období zvaném prediabetes nějaké má. Jediným spolehlivým ukazatelem jsou profesionálně provedené krevní testy, o které se postará váš ošetřující lékař, případně laboratoř v blízkém okolí vašeho bydliště.

co je prediabetes příznaky

Co má vliv na vznik prediabetu?

Někteří lidé mohou mít ke vzniku cukrovky vrozené predispozice. Rozhodně by se ale neměla podceňovat ani síla životosprávy, kterou toho dovedeme hodně ovlivnit.

Negativní vliv na prediabetes má:

  • Nadváha a obezita
  • Šíře pasu
  • Nedostatek pohybové aktivity
  • Dieta bohatá na průmyslově zpracované potraviny
  • Pití slazených nápojů
  • Kouření
  • Spánek a jeho kvalita (riziková je třeba spánková apnoe)

Pak také existují faktory, které nemůžeme svou vůlí ovlivnit. Kromě rodinné anamnézy sem patří také těhotenská cukrovka, která může předznamenávat potíže s krevním cukrem někdy v budoucnu. A pak také syndrom polycystických ovarií.

Prevence a zmírňování diabetu

Základem prevence je dostatečná pohybová aktivita, která by měla trvat alespoň 150-300 minut týdně, která může přispět třeba k redukci nadbytečné tělesné hmotnosti. Také se snažte dodržovat zdravější jídelníček, ve kterém by mělo být co nejméně průmyslově zpracovaných potravin. V neposlední řadě také pomáhá, když vsadíte na nikotinovou a alkoholovou abstinenci a když redukujete svou stresovou zátěž. Také byste měli myslet na kvalitu svého nočního spánku, který by měl v ideálním případě trvat alespoň 7,5 až 9 hodin.

prediabetes prevence snížení cukru

Jak snížit hladinu cukru v krvi?

Výše uvedené tipy, které podporují normální stav organismu a jeho funkce, můžete doplnit i dlouhodobým užíváním přírodních doplňků stravy na podporu normální hladiny krevního cukru, které obsahují bylinky a komplex dalších látek, z nichž některé mohou například podpořit i hubnutí a omezení chuti na sladké.

Ve složení vícesložkového doplňku stravy takového typu můžete vedle sebe najít:

  • Berberine
  • Gymnemu sylvestre
  • Skořici cejlonskou
  • Kyselinu alfa-lipoovou
  • Vitamín D3
  • Chrom
  • Magnesium
  • Niacin

Abyste navíc měli jistotu, že se vaše snaha ubírá správným směrem, měli byste pravidelněji absolvovat měření hladiny krevního cukru u svého lékaře, protože pak budete vědět, jak si stojíte.