Nejlepší probiotika a prebiotika: Jak je vybrat?

V poslední době se čím dál častěji hovoří o tom, že na stav našeho organismu má velký vliv složení naší střevní mikroflóry. Jelikož nemusí být v perfektní kondici, je důležité vědět, jakým způsobem ji doplnit a jak se o ní následně správně starat. Proto se dnes podíváme na to, jak poznat kvalitní probiotika a na to, proč je jejich užívání žádoucí.

V minulosti bylo normou, že nás dospělí lidé upozorňovali na to, že je důležité důkladně si umývat ruce a stranit se bakterií a dalších mikroorganismů, které mohou způsobovat vážné nemoci. Tak jednoduché to zase ale není.

Ne všechny mikroorganismy, se kterými se v průběhu života setkáme, jsou špatné. Některé jsou dokonce klíčové pro udržení normální psychické pohody a zdraví. A právě z nich bychom si měli udělat své dobré přátele, protože z dlouhodobého pohledu toho pro nás mohou opravdu dost udělat.

Jedním ze způsobů, jak s nimi můžete dobře vycházet, je dlouhodobé užívání probiotických doplňků stravy. Jelikož je ale na našem trhu nespočet různých výrobků, můžete trochu tápat v tom, jak poznat nejlepší probiotika a prebiotika přímo pro vás.

Jelikož jde o poměrně rozsáhlé téma, na vše, co s ním souvisí, se podíváme níže.

Co jsou to probiotika a prebiotika?

I když jsme v úvodu článku hovořili o probiotikách, stranou by neměla zůstat ani prebiotika. Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že probiotika jsou přátelské mikroorganismy, které přežívají v našem zažívacím traktu. Každý z nás má složení střevní mikroflóry odlišné, problémy však způsobuje to, když se prostředí střev vychýlí z rovnováhy a převládnou škodlivé bakterie a patogeny, které mohou způsobovat nejrůznější choroby. Také mohou snižovat imunitu a v dlouhodobém horizontu také přispět ke vzniku civilizačních chorob.

Přátelské mikroorganismy naopak přispívají k tomu, aby náš organismus fungoval tak, jak by správně měl. Ke svému přežití ale potřebují ještě prebiotika. To jsou nestravitelné oligosacharidy, které ve své podstatě fungují jako substrát pro probiotika, díky kterému mohou přátelské kolonie přežívat a růst.

kvalitní probiotika a prebiotika

Nejlepší účinky probiotik

Účinky probiotik se v současné době stále ještě zkoumají. Už tak se ale ví, že v některých ohledech mohou podpořit normální stav organismu.

Mohou vám nabídnout například:

Jak tedy vidíte, určitě se vyplatí jim dát šanci.

Kdy užívat probiotika?

Probiotika můžete užívat v mnoha různých situacích. Někteří lidé je používají ke zmírnění problémů s trávením, protože je může trápit častá zácpa, nadýmání nebo průjem. Další lidé je užívají během cestování, které se může taktéž spojovat s problematickým trávením.

Dále můžete probiotické doplňky stravy užívat v případě, že jste častěji nemocní. Jelikož střevní mikroflóra ovlivňuje normální funkci imunitního systému, je žádoucí, aby byl stav střevního mikrobiomu co možná nejlepší. 

Určitě nic nepokazíte ani tím, když se rozhodnete užívat probiotika v době, kdy vám lékař nasadí antibiotika. V takovém případě by se měla probiotika a antibiotika brát už od prvního dne. Aby to ale k něčemu bylo, antibiotika vezměte vždy jako první v pořadí a s užitím probiotik několik hodin počkejte, jinak je antibiotika okamžitě zahubí.

Také se ale můžete rozhodnout brát probiotika v době, kdy vám nic není, ale jen pro sebe chcete něco udělat.

kdy užívat nejlepší probiotika

Jaká probiotika jsou nejlepší?

Mnozí lidé se při výběru probiotik orientují především podle ceny. Asi vám nemusíme vysvětlovat, že nemusí jít o nejlepší indikátor kvality.

V ideálním případě si svůj probiotický doplněk stravy vybírejte podle co nejširšího obsahu přátelských kolonií mikroorganismů. V každé kapsli by navíc měl být dostatečný počet životaschopných mikroorganismů.

V neposlední řadě je ukazatelem kvalitních probiotik i inulin, který zastupuje funkci prebiotik.