Saw palmetto: Účinky na prostatu i vlasy

Jakmile se muži dostanou do středního věku, je jen otázkou času, kdy je začnou trápit problémy s prostatou. Tato žláza je součástí mužského pohlavního ústrojí a jejím úkolem je produkce tekutiny, která podporuje životaschopnost spermií. Mohla by jí nějak pomoci bylinka, které se říká saw palmetto?

Lidské tělo se postupem času opotřebovává. Ráno se vám hůře vstává z postele, řídnou vám vlasy, objevují se stále hlubší vrásky a nezvládnete toho tolik, jako kdysi. Tento jev se považuje za normální součást života a neexistuje žádný stoprocentně účinný způsob, jak ho zvrátit.

Na druhou stranu, tím, jak se prodlužuje délka života, je naprosto pochopitelné, že ho chceme prožít v co nejlepší kondici. I když muže netrápí v pravém smyslu menopauza (protože ve srovnání s ženami dochází k poklesu hormonů mnohem mírněji), může je stresovat nezhoubně zvětšená prostata, která je nutí k častějšímu močení.

Dnes se proto podíváme, zda na tyto problémy zabírá saw palmetto.

Co je saw palmetto?

Saw palmetto, nebo také serenoa plazivá, je (poněkud překvapivě) druh palmy, které se daří hlavně na Floridě. V mnoha případech se dokonce pěstuje jako okrasa. Na této zakrslé palmě je nicméně zajímavé to, že produkuje plody, ze kterých se vyrábějí doplňky stravy pro muže. (V divoké přírodě ale tyto plody konzumuje i medvěd baribal, liška, vačice a mnoho dalších zvířat.)

saw palmetto na prostatu

Účinky pro muže i ženy

I když se užívání saw palmetta skloňuje především u mužů, v mnoha případech po doplňcích stravy s ním sahají i ženy. Některé zdroje uvádí, že saw palmetto může ženám pomáhat při boji s akné, ztrátou vlasů, nebo dokonce se syndromem polycystických ovarií. Kromě jiného, saw palmetto může podpořit tvorbu mateřského mléka u kojících žen. Před zahájením užívání by se ale měly ženy nejprve poradit se svým ošetřujícím lékařem, protože ve srovnání s účinky saw palmetta u mužů nejsou jeho účinky na ženy zatím tolik prozkoumány.

Saw palmetto na prostatu

Saw palmetto podporuje normální fungování prostaty. Zvlášť, pokud hovoříme o nezhoubně zvětšené prostatě. (V překladu to znamená, že na zvětšení nemá vliv rakovinotvorné bujení, jako je tomu v případě rakoviny prostaty.)

Nezhoubně zvětšená prostata je poměrně běžný problém, hlavně u starších mužů. První příznaky můžete pocítit už v průběhu středního věku. Mezi hlavní příznaky tohoto problému patří častější močení, přerušované močení, noční močení, neschopnost kvalitně vyprázdnit močový měchýř a podobně.

Saw palmetto dovede podpořit normální tok moči a také dovede redukovat častější noční močení.

saw palmetto vlasy

Saw palmetto na vlasy

Muži po saw palmettu sahají i v případě, že je trápí androgenní alopecie. V průběhu tohoto onemocnění dochází k vypadávání vlasů, které jsou nahrazeny tenčími a méně odolnými vlasy.

Saw palmetto může zlepšit problém s vypadáváním vlasů, ale aby se mohly jeho účinky projevit, je pravděpodobné, že ho budete muset užívat v řádu měsíců až let. (V minulosti proběhla studie, v jejímž průběhu se jedné skupině podávalo saw palmetto a druhá používala tradiční léčbu androgenní alopecie. Po dvou letech od zahájení pokusu hlásila ⅓ mužů, která užívala saw palmetto, zlepšení růstu vlasů.)

Co se týče užívání saw palmetta, u zdravých lidí se považuje za bezpečné. Někteří přecitlivělí jedinci ale mohou pociťovat únavu a bolest hlavy. Mladé ženy zase mohou zaznamenat návaly horka a problémy se selháním antikoncepce. Ženy by také neměly užívat saw palmetto v těhotenství a při kojení by se měly nejprve poradit o jeho užívání s lékařem.

V případě, že budete chtít saw palmetto vyzkoušet, určitě s ním neexperimentujte v domácích podmínkách. Raději sáhněte po vícesložkových doplňcích stravy, které kromě saw palmetta obsahují i další bylinky na podporu normálního fungování mužského reprodukčního ústrojí.