8 tipů, jak se zbavit bolesti kloubů

Bolest kloubů může významně poznamenat náš každodenní život. Necítíme se kvůli ní ve své kůži a často bojujeme s omezeními, která nám přináší. Existují tipy a triky, které vám od ní mohou trochu ulevit? A pokud ano, které to jsou?

Jakmile nás začnou bolet klouby a všimneme si postupného zhoršení své pohyblivosti, najednou přestaneme brát bezproblémové vykonávání každodenních aktivit a úkolů za naprostou samozřejmost. Nevýhodou problémů s pohybovým aparátem je navíc i to, že bolest může být trvalá, nebo se může objevovat náhle. Například při sportování, v práci nebo při vstávání z postele.

Proto je dobré vědět, co pomáhá na bolest kloubů. A to i v případě, že se již u lékaře léčíte s nějakým konkrétním problémem. Některé tipy a triky, o kterých si budeme ve větší míře povídat o pár řádků níže, se totiž mohou stát i podpůrným prostředkem konzervativní léčby.

Tak se na to pojďme spolu podívat!

Kloubní výživa

Jedním z užitečných tipů, který nemusí volit jen senioři, ale i sportovci a fyzicky pracující jedinci, je kvalitní vícesložková kloubní výživa, která dodá kloubům a pohybovému ústrojí látky, které potřebuje pro své normální fungování. Sáhnout po ní však mohou i ostatní dospělí, kteří mají zájem pro sebe udělat něco navíc.

Určitě si ale při výběru pročítejte složení výrobků, ve kterém by neměly chybět látky, jako:

  • Glukosamin
  • Chondroitin
  • MSM
  • Kurkumin
  • Kolagen
  • Kyselina hyaluronová

I když kloubní výživa není lékem, dá se užívat i při konzervativní léčbě pohybových potíží, kterou vede lékař.

kloubní výživa na bolest kloubů

Ztráta hmotnosti

Tento tip vyžaduje trochu větší úsilí a nelze ho aplikovat ze dne na den. Pokud to ale alespoň trochu jde, snažte se shodit všechna přebytečná kila, která představují pro vaše klouby zvýšenou zátěž.

V případě, že vás klouby bolí a špatně se vám hýbe, zhubnout můžete i pravidelnou chůzí, plaváním či jógou. Klíčové je, abyste vytrvali a vybírali jste si druhy pohybu, které zbytečně nezatěžují pohybový aparát. (Například nárazy, které jsou problematické třeba u běhu.)

Obklady

Při akutní bolesti mohou pomoci o teplé a studené obklady. (Volba závisí na tom, co vám dělá na váš problém dobře.) Studený obklad může být vhodný na oteklé bolavé klouby, protože s jeho pomocí můžete mírně ovlivňovat jeho rozsah. Teplý obklad může být naopak vhodný při problémech se ztuhlostí kloubů.

Zdravý jídelníček

Některé zdravotní problémy způsobují záněty v těle a v kloubech. Proto je žádoucí do své životosprávy zařadit čerstvé ovoce, zeleninu a další zdroje vitamínů a antioxidantů. Naopak se snažte ve větší míře vyhnout průmyslově zpracovaným potravinám a polotovarům.

Mast

Mnoha lidem poskytuje rychlou úlevu od bolesti i správně zvolená mast, která se dá sehnat bez receptu v lékárně nebo v lepší drogerii.

Zvolit si můžete třeba:

  • Mast s konopím
  • Mast s koňským kaštanem
  • Mast na klouby s kostivalem
  • Mast na klouby s rašelinou

Dokonce existují i speciální masti s kapsaicinem, které mohou po dobu několika hodin příjemně hřát.

V neposlední řadě pak existují speciální masti a gely pro vnější použití, které mohou obsahovat látky s mírně anestetickým účinkem. Tento efekt sice po nějaké době od natření vyprší, takový produkt však může poskytnout úlevu po dobu několika hodin.

co pomůže na bolest kloubů

Masáž

Nemusíte chodit na nějaké specializované pracoviště. Jemnou masáž bolavého kloubu dokážete udělat i svépomocí doma. Zásadní však je, abyste na bolavé místo netlačili a předtím jste ho namazali některou z výše uvedených mastiček. (Prsty a dlaně pak budou po kůži mnohem lépe klouzat.) V masáži nepokračujte, pokud vám doteky způsobují intenzivní bolest.

Klidový režim

Tento bod je velice důležitý, zvlášť, pokud vaše problémy s pohybem pramení z fyzicky namáhavé práce nebo z provozování oblíbeného sportu. V některých případech může být dokonce nutné s danou aktivitou skončit, protože by mohla přispět k dalšímu poškozování vašeho osobního zdraví. Na druhou stranu, neměli byste ani zcela ustrnout, protože klouby nějakou formu pohybu potřebují pro své normální fungování. (Promazávají se totiž kloubní tekutinou.)

Podpůrné prostředky

Bolí vás kloub ve chvíli, kdy není ve správné poloze? Řešením může být kvalitní ortéza nebo tejp. Existuje i řada dalších pomůcek, ke kterým patří třeba hůlka. (Dnes se dají koupit i ty opravdu stylové.)